Boğaziçi eylemleri 13. gününde devam etti

Boğaziçi Üniversitesi’nde AKP’li Melih Bulu’nun rektör olarak atanması ile başlayan eylemler 13. gününde devam etti.

Boğaziçi Üniversitesi’nde çalışan akademisyenler saat 12.00’da rektörlük binasına sırtlarını dönerek gerçekleştirdikleri nöbete devam ettiler. Nöbetten sonra gerçekleştirilen basın açıklamasında “ 1 Ocak’tan bu yana zor bir süreçten geçtiklerini ancak öğretim üyelerimizin, öğrencilerimizin, mezunlarımızın, personelimizin kısacası Boğaziçi Üniversitesi tüm bileşenlerinin ilkelerimizin arkasında durma iradesi, bu zorlu süreci er ya da geç atlatacağımızın bir güvencesidir. Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyeleri olarak bugünden başlamak üzere her hafta rektörlük atama süreci ve bu atamaya yönelik itirazlarla ilgili açıklamalar yapacağız. Bu açıklamalarda bu hafta gerçekleştirdiğimiz eylemleri paylaşıp, işlemekte olan kurumsal süreçlerle ilgili üniversite bileşenlerini ve genel kamuoyunu bilgilendirmeyi amaçlıyoruz” denildi. Ayrıca üniversitede 2 haftadır devam eden polis ablukasının kaldırılmasını, üniversiteye dönük baskı ve saldırıların son bulması talebini yinelediler.

Boğaziçi Üniversitesi mezunlarının okula girişi engellendi

Kayyum rektör atamasına bir tepkide Boğaziçi Üniversitesi mezunlarından geldi. Mezunların üniversiteye girişi polis tarafından “eylem yasağı” bahanesi ile engellendi. Akademisyenler ve üniversite öğrencileri mezunların kula alınmamasına tepki göstererek dayanışma çağrısı yaptılar. Mezunlar Aşiyan Sahili’nde duruma tepki göstererek basın açıklaması gerçekleştirdiler.

Öğrenciler forumda buluştu

Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri eylemin 13. gününde de  “Mücadelemize devam ederken, iletişim ağını güçlendirip, kolektif eylemliliğimizi daha işlevsel hale getirmek için inisiyatif almak isteyen herkesle meclisleşme çağrısı  yapıyoruz” diyerek bir forum gerçekleştirdiler. Forum merkez kütüphanede gerçekleştirildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here