Boğaziçi Dayanışması’ndan tutuklamalara ilişkin açıklama: Bundan sonrası bizde

Boğaziçi Üniversitesi’nde, 29 Ocak Cuma günü, kayyum rektör Melih Bulu’yu protestoların bir parçası olarak gerçekleştirilen resim sergisi etkinliği sonrası gözaltına alınarak tutuklanan öğrenciler hakkında Boğaziçi Dayanışması bir açıklama yaparak, ‘bundan sonrası bizde’ dedi. 

“Bu saldırılar, İçişleri Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı, YÖK, İstanbul Valiliği ve kayyum Melih Bulu’nun sanatçı arkadaşlarımızı ve LGBT+ları hedef göstermesiyle bizzat ve açıkça devlet otoriteleri tarafından işlenen bir nefret suçu boyutuna ulaşmıştır.” ifadelerinin yer aldığı açıklamada; “gelenekler ve inançlar hakkındaki hassasiyet tarihin başından beri ezilenlerin ve onların haklı mücadelesinin önünü kesmek için kullanıldığı” söylendi.

“Seçilmiş belediye başkanları ‘güvenlik hassasiyeti’ nedeniyle hapistedir. Erkeklik değerleri incindiği için onlarca kadın ve LGBT+ şiddete maruz kalmaktadır. Patronların ‘hassasiyetler’ nedeniyle tüm grevler yasaklanmakta, ertelenmektedir. Bizim tarafımız mücadele edenlerin tarafıdır” denildi.

“Bu mücadeleyi sürdürenler olarak, bugüne kadar kimsenin sesini kısmadık, kısmayacağız. Ne hedef şaşıracağız ne de kendimizi susturacağız. Herkesin kendi sözünü söyeleyebildiği, üniversite emekçilerinin, öğrencilerinin ve öğretim üyelerinin söz ve yetki sahibi olduğu bir üniversite için mücadeleye devam edeceğiz” denilen açıklamada, talepler bir kez daha sıralanıp, “tutuklanan arkadaşlarımızın dediği gibi bundan sonrası bizde” denilerek mücadele vurgusu yapıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here