Boğaziçi Avukat Koordinasyonu: Öğrenci aileleri polis tarafından aranarak, tehditkâr konuşmalar yapıldı

Avukatlar, üniversite öğrencilerinin ailelerinin polis olduğunu söyleyen kişiler tarafından aranarak tehdit edildiklerini duyurdu

Boğaziçi Avukat Koordinasyonu, Boğaziçi Üniversitesi’ne atanan Rektör Melih Bulu’yu protesto ederken gözaltına alınan öğrencilerin ailelerinin kendilerini polis olarak tanıtan kişiler tarafından aranarak tehdit edildiğini duyurdu.

Koordinasyon, “Ailenin davranışına göre, ‘çocuğunuzun psikolojisini merak ettik’ten, ‘çocuğunuzun geleceğini karartırız’a evrilen tehditkâr konuşmalar yapılmıştır” dedi.

500’ün üzerinde öğrencinin barışçıl protesto haklarını kullanırken gözaltına alındığını, 11 öğrencinin tutuklandığını hatırlatan Boğaziçi Avukat Koordinasyonu, “Gözaltı işleminin kendisi de dahil olmak üzere, sürecin her aşaması öğrencilerin temel hak ve özgürlüklerinin ihlali, kolluk kuvvetlerinin suç niteliğindeki eylemleri ile geçmiştir. Ters kelepçe, gaz sıkma, saatlerce aç susuz bekletme, darp, kötü muamele, taciz vb. uygulamalara ek olarak dün itibarıyla çok sayıda öğrencinin aileleri polis olduğunu beyan eden kişiler tarafından telefonla aranarak, ailenin davranışına göre, ‘çocuğunuzun psikolojisini merak ettik’ten, ‘çocuğunuzun geleceğini karartırız’a evrilen tehditkâr konuşmalar yapılmıştır” açıklamasında bulundu.

Ailelere telefon edilmesinin suç olduğunu kaydeden avukatlar, “Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi hükümlerinin ve Anayasa’nın Özel hayatın Gizliliği başlıklı 20. Maddesinin ihlal ederek suç işlemektedirler. Ailelere karşı ise ‘tehdit’ suçunu işlemektedirler” dedi.

Konunun takipçisi olacaklarını belirten Boğaziçi Avukatlar Koordinasyonu, öğrenciler ve aileler adına ayrı ayrı suç duyurusunda bulunacaklarını duyurdu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here