Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası: Çin treni meğer sürgünleri taşıyormuş

Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası, Çin treni skandalını açıklamalarının ardından görev yeri değişiklikleri ve sürgünlerle karşılaştıklarını açıkladı

Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS), Çin treni skandalını açıklamalarının ardından sendika Genel Sekreteri ile Genel Hukuk TİS ve İnsan Hakları Sekreterlerinin makinistlik görevlerinden alınarak depoda görevlendirildiğini ve Sendika Genel Sekreteri İsmail Özdemir’in Sivas’a sürgün edildiğini açıkladı. BTS Genel Başkanı Murat Oral, baskılar karşısında sessiz kalmayacaklarını vurguladı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun katılmış olduğu törenle İstanbul’dan Çin’e uğurlanan “ilk ihracat treni”ni Maltepe istasyonundan Halkalı Garı’na geri getirilmişti. Bir gün sonra gidecek olan asıl trenin Çin’e gönderilmesi üzerine öncekinin ‘tören treni’ olduğu ortaya çıkmıştı. Skandalı ortaya çıkaran Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikasına TCDD Taşımacılık A.Ş. yönetimi tarafından baskı ve mobbing uygulanmaya başlandı.

Konuya ilişkin sendika genel merkezinde yapılan açıklamada konuşan BTS Genel Başkanı Murat Oral, “Ulaştırma ve Altyapı Bakanının katıldığı bir törenle Kazlıçeşme istasyonundan uğurlanan sözde ilk ihracat treninin sadece tören amaçlı bir tren olduğunu kamuoyu sendikamızın açıklamasıyla öğrendi” dedi. Aynı gün, Çin’e törenle uğurlanan yük treninin Çin’e gitmek yerine, Çerkezköy’e getirilmesini sosyal medyada gündem olduğunu hatırlatan Oral, “Anlaşıldı ki, 4 Aralık günü Ulaştırma ve Altyapı Bakanın katıldığı törenle Çin’e gönderildiği söylenen tren, aslında hazır değildi. Bu yüzden de Çerkezköy’de beyaz eşya üreten firmanın yüklediği Çin’e gidecek 6 vagon ile Avusturya ve 18 vagondan oluşan bir tören treni teşkil edilmişti” dedi. Trenin yükleme boşaltma yerleri olan Çerkezköy’e getirmek için trenin Maltepe’den geri çevrildiğini söyleyen Oral, “Üstelik bu mizansen tren, pandemi nedeniyle 56 saatlik sokağa çıkma yasağının başlamasına saatler kala ve yolcu sayısının en fazla olduğu bir zaman diliminde, Marmaray ulaşımının aksamasına ve birçok seferinde gecikmeli olarak gerçekleşmesine neden olmuştu” dedi.

“Baskı ve sürgünler bizi susturamaz”

Gerçeklerin ortaya çıkmasıyla TCDD’nin, sosyal medyada paylaşım yapan sendika ve sosyal medya hesaplarını, “Önceden kurgulanmış, kötü niyetli, haince duygularla” yapılmış paylaşımlar olarak nitelendirdiğini belirten Oral, “TCDD yönetimi bir tören uğruna kamu kurumunu zarara uğratarak vatandaşları mağdur ettiğini ve halk sağlığı ile oynadığını kabul edip, gereğini yapmak yerine, tam tersi bir tavırla açıklamalar ve sosyal medya paylaşımları yapmıştır” dedi. TCDD’nin sendika üyelerine ve yöneticilerine karşı yoğun bir saldırı başlattığını söyleyen Oral, “Sendikamız Genel Sekreteri İsmail Özdemir’i ve Hukuk Sekreterimiz Aziz Mustafa Şimşek’i 4688 sayılı kanunun 18. maddesine aykırı bir şekilde trenlerdeki görevlerinden alınarak depo görevi yazmıştır” dedi. İsmail Özdemir’in pandeminin yoğun olduğu süreçte 3 ay süre ile geçici görevlendirme adı altında Sivas’a sürgüne gönderildiğini bildiren Oral, “TCDD yönetimi, ‘Kamu işvereni kamu görevlileri arasında sendika üyesi olmaları veya olmamaları nedeniyle bir ayırım yapamaz’ hükmünü inatla çiğneyerek sendikamız BTS üyelerine uyguladığı baskı ve mobbinge devam etmektedir” dedi. Oral, “Kurumlarımızın ciddiyetini sarsan, kamu zararına yol açan uygulamalara da sessiz kalmamızı, kamuoyuna gerçekleri söylememizi hiç kimse beklemesin. Hele ki, baskılarla, sürgünlerle ve suç işleyerek bizi susturacaklarını hiç kimse düşünmesin” dedi.

Alsancak Gar önünde açıklama

Alsancak Gar önünde yapılan basın açıklamasında konuşan BTS İzmir Şube Başkanı Erdal Akyol, “Kurumumuzun ciddiyetini sarsan, kamu zararına yol açan ve en önemlisi halk sağlığını tehlikeye atan uygulamalara karşı sessiz kalmamızı kimse bizden beklemesin. Hele ki, baskı ve sürgünlerle bizi susturacaklarını sananlar şunu bilmelidir ki haksızlık ve hukuksuzluk karşısında asla susmayacağız. TCDD Taşımacılık AŞ yönetimini aklı-selim bir şekilde yasa ve yönetmeliklere uygun davranmaya davet ediyoruz” diye konuştu.

Meclis gündemine taşındı

CHP Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı, BTS üyeleri hakkında yapılan sürgün ve görev değişikliğini Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’na sordu. Baltacı, Meclis’e verdiği soru önergesinde, “4688 sayılı Kanunda sendika yöneticilerinin işyerlerinin değiştirilemeyeceği açıkça belirtilmesine rağmen, neden iki BTS yönetici ve temsilcisi sürgün edilerek hukuksuz işlem yapılmıştır” diye sordu. Bakanlığın bu konuda bir adım atıp atmayacağını soran Baltacı, “Başkentray’da çalışan 16 işçinin tehdit edilerek sendikadan zorla istifa ettirildiği doğru mudur” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here