Birleşik Metal-İş Sendikası, “Sendikalaşmaya karşı ücretsiz izin” silahının kullanılmasını protesto etti

Gebze Dilovası Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan İsveç kökenli Systemair HSK fabrikasında çalışan 46 işçinin sendika üyesi oldukları gerekçesiyle ücretsiz izne çıkarılması, Şişhane’de düzenlenen eylemle protesto edildi

Gebze Dilovası Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan İsveç menşeiili Systemair HSK fabrikasında çalışan 46 işçi DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası’na üye oldukları gerekçesiyle ücretsiz izne çıkarıldı. Birleşik Metal-İş Sendikası, işten çıkarmalara tepki göstermek için Beyoğlu’nda bulunan İsveç Konsolosluğu önünde basın açıklaması gerçekleştirmek istedi. Konsolosluk önündeki eyleme izin verilmeyince basın açıklaması Şişhane Meydanı’nda gerçekleştirildi. Birçok sendika üyesinin katıldığı açıklamada “Sendikalaşmaya karşı ücretsiz izin dayatmasına geçit vermeyeceğiz” pankartı açıldı.

DİSK Genel Sekteri ve Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, burada yaptığı konuşmada, işten çıkarma yasağı ve ücretsiz izin uygulamalarının işçiler için mağduriyet yarattığını belirterek, “Biz hükümetten sendikalar, işçiler olarak ücretsiz izin diye bir talepte bulunmadık. Sizler kimin talepleri doğrultusunda böyle bir hakkı işverenlere bir silah olarak verdiniz?” dedi.

Serdaroğlu, İsveç Konsolosluğu önünde açıklama yapmak istemelerinin nedenini ise “Tazminatsız işten atılan arkadaşlarımıza Türkiye’nin sessiz kaldığı gibi siz de sessiz kalıyor musunuz?’ diye İsveç Konsolosluğu’na sormak istedik” diyerek açıkladı.

“Türkiye’de işçi çıkartma yasağı yok, işverene verilen yeni bir silah var; tazminatsız işten çıkarma hakkı”

Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Başkanı Serdaroğlu, şunları söyledi:

“Gebze Dilovası Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan HSK Systemair 2,5 aydır hukuksuzluklarına devam ediyor. 46 arkadaşımızı ücretsiz izne çıkartarak onların cezalandırılması ile başlayan işçilere yönelik saldırısı 2 arkadaşımızın daha kıdem tazminatsız bir şekilde çıkarılmasıyla devam etti. Hem mahkeme süreci devam ediyor hem de işçilere verilen ceza devam ediyor. Ücretsiz izin ve tazminatsız işten çıkarılmalar işverenin silahı haline dönüşmüş durumda. Yıllarca sürecek bir mahkeme ile karşı karşıyayız. Bu nedenle meseleye Türkiye’yi yönetenlerin müdahale etmesini istiyoruz, hem de sürecin bir önce sonlandırılması için yasal düzenlemeler içerisinde belirlenen süreçlerin uygulanmasını istiyoruz. Bugüne kadar bu hukuksuzluğa kimse karşı çıkmadı.

Çalışma hayatı ile ilgili neresinden tutsanız elinizde kalacak yasal düzenlemeler var. Biz hükümetten sendikalar, işçiler olarak ücretsiz izin diye bir talepte bulunmadık. Sizler kimin talepleri doğrultusunda böyle bir hakkı işverenlere bir silah olarak verdiniz? Ücretsiz izin uygulaması, işten çıkarma yasağı pratikte yaşayan insanlar burada. Türkiye Cumhuriyeti’nin yetkilileri işten çıkartma yasağı var mı? Gidin onu Çorum’daki Ekmekçioğlu, işçilerine sorun. Gidin onu Gebze’de çıkarılan işçilere sorun. Türkiye’de işçi çıkartma yasağı yok. İşverene verilen yeni bir silah var; tazminatsız işten çıkarma hakkı.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here