Bir yıl sonra deprem bölgesine giden Erdoğan yine ‘keyif’ çayı fırlattı

Elazığ depreminin birinci yıl dönümü için düzenlenen törende fizik mesafenin ortadan kalktığı görüntüler ortaya çıktı. AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seslendiği araçtan keyif çayı fırlatıldı

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Yazıkonak’ta Elazığ depreminin birinci yıl dönümü nedeniyle düzenlenecek anma ve deprem konutları anahtar teslim törenine katıldı. Törende Coronavirus önlemlerine rağmen fiziksel mesafenin ortadan kalktığı görüntüler ortaya çıktı. Erdoğan’ın konuşması sırasında yurttaşlara çay fırlatıldı.

Törende konuşan Erdoğan, “Devlet vatandaşının mutluuğu ile mutlu olur o yüzden devlete geçmişe baba demişler. Cumhur ittifakı olarak bu anlayışla bu millete efendi olmaya değil hizmetkar olmaya geldik. Biz sizin hizmetçiniziz” dedi.

Erdoğan “Düşük standartlı binalar şehirlerimizi zehirli sarmaşık gibi istila etmiştir. Köylerimizde insanlarımızın evlerinde afetlere karşı donanıma sahip değiliz. Ülkemizin yapı stokununun önemli bölümü depreme dayanıksız olarak inşa edilmiştir. Marmara depreminin ardından bu gerçek tüm çıplaklığıyla kendini göstermiştir” diye konuştu.

Depremin ardından 5 milyar liralık yatırım yapıldığını öne süren Erdoğan, “Sizler ağlıyordunuz, ‘Acaba benim yavrum çıkacak mı?’ diye bekliyordunuz. Nitekim bunlar içerisinde bugün ‘Acaba Cumhurbaşkanımız annesini babasını kaybetmiş bize de uğrar mı?’ diye bekleyenler de var. Biz size söz verdik, ne dedik, ‘evellallah biz bunların çok daha iyisini yapacağız’. Yıkılan bu binalar yapılır, ama giden can geri gelmez. Fakat sizler öyle bir imanı tavır ortaya koydunuz ki, bize o ortaya koyduğunuz tavırla güç verdiniz. Türkiye özellikle Cumhuriyet dönemindeki plansızlık, ihmal, raht hırsların neticesi olarak altyapı kuramamıştır” ifadelerini kullandı.

Erdoğan’ın konuşmasının ardından Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, dua okudu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here