Bir çiftçi hacizden bir gün sonra öldü

Yozgat’ta traktörüne haciz gelen çiftçi bir gün sonra kalp krizi geçirdi ve hayatını kaybetti

Her fırsatta çiftçi ve emekçinin yanında olduğunu belirten AKP iktidarı 18 yıllık yönetimlerinde tarımda dışa bağımlılığı arttırırken, üreticinin elinde var olana dahi göz koyan politikalar izledi. Son bir haftada birçok yurttaş ekonomik sorunlardan hayatına son verirken, Yozgat’ta ise traktörüne haciz gelen çiftçi bir gün sonra kalp krizi geçirdi.

Borcunu ödeyemeyince

Yozgat’ın Yerköy ilçesine bağlı Küçük Nefes köyünde bir süre önce hayatını kaybeden Osman Yılmaz’ın, traktörüne haciz gelmesine dayanamayarak ertesi gün kalp krizi geçirdiği öğrenildi. Sözcü’de yer alan habere göre, Yılmaz’ın yine çiftçi oğlu Ali İhsan Yılmaz, “Pancar tarlada kalınca, tefeciden babamın aldığı 25 bin lirayı ödeyemedik. Geçen yıl ağustos ayının içinde traktöre yakalama kararı verilmiş, haberimiz olmadı. Babam, bu borca karşılık tefeciye pancar söküm makinesini vermiş, senedi almadığı için işlem başlatılmış. Borç ödenmesine karşılık traktörün üzerinde yakalama kararını görünce şaşırdı, mahkemeye başvuruda bulundu. İtiraz dilekçesini verdikten bir gün sonra ise kalp krizi geçirip, vefat etti” dedi.

Emanet traktörle ekim

2019’da 12 bin liralık kredi borcunu ödeyemediği için hapis yatan Yılmaz, kullandıkları traktöre haciz kararı verilince babasını kaybettiğini, elinde tarımsal faaliyetini sürdürecek ekipmanın kalmadığını belirtti. Yılmaz, köylüsünden aldığı emanet traktörlerle 300 dönümlük tarlanın sadece 180 dönümlük bölümüne arpa ekebildiğini de vurguladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here