Binali Yıldırım’ın dostu uçmuş: Yüzde 664 büyüme

TOBB’un “En hızlı büyüyen 100 şirket” araştırması yayınlandı. Listede inşaat ve savunma sanayii alanında faaliyet yürüten firmaların ağırlıkta olması dikkat çekici. En fazla büyüyen şirketlerden biri de Oras Denizcilik. Yüzde 664.9 oranında büyüyen şirket, Oruç Reis ihalesiyle gündeme gelmişti. Sahibi Salih Zeki Çakır ise Binali Yıldırım ile olan yakın ilişkisiyle kamuoyunda tanınıyor.

Türkiye’nin ilk “yerli ve milli araştırma gemisi” Oruç Reis Araştırma Gemisi’nin işletme ihalesini alan Oras Denizcilik’in sadece iki yılda yüzde 664.9 oranında büyüdüğü açıklandı.

Gazete Duvar’dan Bahadır Özgür’ün haberine göre, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB), TEPAV ve TOBB ETÜ ile birlikte yürüttüğü, Türkiye’nin en hızlı büyüyen şirketlerinin sıralandığı “TOBB Türkiye 100” listesinin 2019 sonuçları açıklandı. Hesaplama, 2016-2018 yıllarını kapsayan dönemde sağlanan büyümelere göre yapılıyor.

Listede özellikle kamunun taahhütlü işlerini alan inşaat ve mühendislik şirketleri ile savunma sanayinde faaliyet gösteren şirketlerin hızlı büyümesi dikkat çekiyor. İşte listenin 19. sırasındaki Oras Denizcilik de bunlardan birisi.

1997 yılında Salih Zeki Çakır tarafından kurulan şirketin son yıllarda kamuoyuna yansıyan işi Oruç Reis oldu. Akdeniz’de doğalgaz arama faaliyetleri yürüten ve Türkiye’nin dış politikada yaşadığı gerilimlerin merkezinde yer alan geminin işletmesi Oras Denizcilik’e ait.

Kamu İhale Bülteni’ne göre Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü (MTA), 30 Mayıs 2019 tarihinde Oruç Reis Araştırma Gemisi’nin iki yıl boyunca işletilmesi için bir ihale düzenledi. İhaleyi, Salih Zeki Çakır’ın sahibi olduğu Oras Denizcilik ve Ticaret Limited Şirketi aldı.

MTA, 18 Haziran 2019 tarihinde, Oras Denizcilik Şirketi’nin Oruç Reis Araştırma Gemisi’ni 1 Temmuz 2019 ile 1 Temmuz 2021 tarihlerinde arasında iki yıl boyunca işletmesi için bir sözleşme imzaladı. Sözleşmeye göre, Oruç Reis’i işleten Oras Denizcilik Şirketi’ne tam 4 milyon 775 bin dolarlık ödeme yapıldı.

Oras Denizcilik’in sahibi Çakır’ı ise kamuoyu Eski Ulaştırma Bakanı ve Başbakan Binali Yıldırım’ın yakın arkadaşı olarak tanıyor. Aynı zamanda İMEAK Deniz Ticaret Odası Meclis Başkanı da olan Çakır, 2018 yerel seçimlerinde İstanbul adayı olan Binali Yıldırım’a “Denizcilik Üstün Hizmet Beratı” vermişti. Çakır ayrıca Yalova’da kurulu Sefine Tersanecilik’in de ortaklarından.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here