Beykoz halkı: Boğaziçi bileşenlerinin haklı direnişlerini destekliyoruz #AşağıBakmayacağız

1 ayı aşkın bir süredir devam eden Boğaziçi direnişine Beykoz halkı da ses verdi. Paşabahçe meydanında bir araya gelen Beykozlular, “Öğrencisiyle, akademisyeniyle ve emekçisiyle birlikte direnen tüm Boğaziçi bileşenlerinin yanındayız ve haklı direnişlerini destekliyoruz. Boğaziçi Dayanışması’nın ‘12.Cumhurbaşkanına Açık Mektup’ta belirttiği talepler bizim de taleplerimizdir” açıklaması yaptı.

Açıklama sırasında, “Aşağı Bakmayacağız”, “Kayyumlar Gidecek Biz Kalacağız”, “Gözaltılar, Tutuklular Serbest Bırakılsın” sloganları atıldı.

8 Şubat Pazartesi akşamı gerçekleştirilen basın açıklamasının tam metni şu şekilde:

BASINA VE KAMUOYUNA

Hukukun kırıntısının dahi kalmadığı, iktidarın hiçbir yasaya, mahkeme kararına ve uluslararası sözleşmelere uymadığı ülkemizde bizlere sadece “baskıya karşı direnme hakkı” kalıyor.

Kayyum rektörü reddeden Boğaziçi öğrencileri suç işlemiyor, iktidarın hukuk tanımaz baskısına, uygulamalarına karşı direnme haklarını kullanıyorlar.

Kayyum rektörü reddeden öğrenciler, akademisyenler; ekonomik krizin, işsizliğin, pahalılığın arttığı bu zor günlerde tüm emekçilere cesaret ve umut veriyorlar; her türlü baskı ve şiddet karşısında dik durmayı, aşağıya bakmamayı öğretiyorlar.

İktidar, kendi ifadesiyle fikren ele geçiremediği, tahakkümünü kuramadığı Boğaziçi Üniversitesini zorla ele geçirmek için, daha önce belediyelerde yaptığı gibi Üniversite dışından “bilimsel hırsızlığı” kanıtlanmış birini kayyum rektör olarak atadı. Buna direnen öğrencileri önce teröristlik, dine değerlere saldırı, ahlaksızlık yalanlarıyla suçladı ama bu suçlamalar tutmadı ve tutmayacak. Asıl ahlaksızlık; hırsızlığa, soyguna, yolsuzluğa göz yummaktır.

Bizler Beykoz Halkı olarak, öğrencisiyle, akademisyeniyle ve emekçisiyle birlikte direnen tüm Boğaziçi bileşenlerinin yanındayız ve haklı direnişlerini destekliyoruz.

Boğaziçi Dayanışması’nın “12.Cumhurbaşkanına Açık Mektup”ta belirttiği talepler bizim de taleplerimizdir:

Gözaltına alınan ve tutuklanan tüm gençler derhal serbest bırakılsın!

LGBTİ+ gençlere ve diğer hedef gösterilen bütün gruplara yönelik itibarsızlaştırma ve nefret kampanyaları sona ersin!

Başta bu gözaltılara, tutuklamalara sebebiyet veren Melih Bulu olmak üzere tüm kayyumlar istifa etsin!

Üniversitelerde, üniversitenin tüm bileşenlerinin katıldığı demokratik rektörlük seçimleri yapılsın!

Aşağıya Bakmayacağız

BEYKOZ HALKI

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here