Beşiktaş Dayanışma Ağı: "Onlarca gönüllüyle birlikte ihtiyaç duyan herkesin yanında olacağız"

Korona Virüs(Kovid 19) salgını geçtiğimiz senenin son aylarından itibaren dünya ölçeğinde yayılıyor. Dünya Sağlık Örgütünün pandemi ilanından sonra Türkiye’de de yaygınlaşan hastalığa karşı halk dayanışma ağlarıyla kendi önlemlerini almaya çalışırken; devlet Erdoğan’ın açıklamasıyla, iban göndererek yoksullardan yardım istedi.

Beşiktaş Dayanışma Ağı gönüllüsü Kemal Güllü ile dayanışma Dayanışma Ağı’nın ve ülkenin durumunu konuştuk.
Dayanışma Ağı’nın ne tür faaliyetlerde bulunduğunu sorduğumuz Güllü: “Gücümüz ölçüsünde ulaşabileceğimiz kadar çok insana ulaşıp, herhangi bir konuda dayanışmaya ihtiyaç duyan herkesin ihtiyacına gönüllülerimiz aracılığıyla çözüm üretmeye çalışıyoruz.  Bu bazen, 65 yaş üstü olduğu için sokağa çıkamayan bir komşumuzun dışarıda halledilmesi gereken çeşitli işleri; örneğin alışverişleri olabiliyor, bazen de herhangi bir geliri olmayan ya da yeterli olmayan dostlarımıza erzak temini; ya da dışarıya çıkamayanların evcil hayvanlarının gezdirilmesi gibi işler olabiliyor.”

“Bize ulaşan talebe göre hızlıca organize olup harekete geçmeye çalışıyoruz. Daha çok sosyal medya ve whatsapp gibi haberleşme ağları üzerinden iletişim kuruyoruz.”
İhtiyaç sahipleriyle sosyal medyanın tüm olanaklarını kullanmaya çabaladıklarını belirten Güllü, sosyal medyayı daha az kullanan 65 yaşın üzerindeki insanlara ulaşmak için her apartmana afiş asmak gibi daha geleneksel yöntemleri de kullandıklarını belirtti.
Güllü, sosyal medya çalışmalarının; Facebook kapalı grup, Twitter ve instagram hesaplarından oluştuğunu ve bu kanalları aktif kullandıklarını ifade etti.
Gönüllülerin, dayanışma çalışmaları sırasında nasıl önlemler aldığını sorduğumuz Güllü şöyle konuştu: “Bilim insanlarının önerdiği yöntemlerle dayanışmayı en steril şekilde yürütmeye çalışıyoruz. Ayrıca ilk soruya verdiğim yanıtı buraya da ekleyebilirim, tüm toplantılarımızı online ortamlarda yapıyoruz ve gönüllülerle haberleşme ağları üzerinden görüşüyoruz. Kalabalık ortamlar oluşmasını engelliyoruz.”

Gönüllü olmak için çok sayıda başvuru

“Aslında en fazla karşımıza çıkan ve bizi de en çok motive eden şey, gönüllülük isteklerinin çokluğu oldu. Çok fazla insan bu süreçte dayanışma faaliyetlerinin bir parçası olmak istiyor.
“Dayanışma talepleri konusunda da çeşitli isteklerle karşılaştık. Alışveriş ve evcil hayvan bakımı bunların başında geliyor. Gönüllüler hızlıca harekete geçip ihtiyacı gideriyorlar.”
Devlet yeterli önlem alıyor mu? Ve sürecin gidişatına dair bir öngörünüz var mı? sorularımıza ise alınan önlemlerin yeterli olmadığı cevabını verdi. İnsanların gelirini kaybettiğini belirten Güllü, büyük bir ekonomik buhranla yüz yüze kalma riskine dikkat çekti:
“Alınan önlemlerin yeterli olduğunu söylemek ne yazık ki çok zor. Çok fazla insan bu süreçte işini kaybetti. Ayrıca günlük gelir ile yaşayan sayısız insan var ve bu insanlar da haliyle gelirini kaybetmiş durumda.”
“Küçük esnafın önemli bir kısmı dükkânlarını hiç açamıyor, açanların ise kazancı doğal olarak çok düştü. Bununla birlikte tüm giderler olduğu gibi duruyor. Kiralar, vergiler işliyor, faturalar hala ödeniyor.”
“Devletin bu giderlerin karşılanması için henüz bir çözüm üretmediğini görüyoruz. Kredi vererek, yani zaten gelirlerini kaybeden insanları borçlandırmaya giderek süreci yönetmeye çalışıyorlar. Bu işin yalnızca ekonomik kısmı.” 
“Sağlık alanında da alınan önlemleri yeterli bulmuyoruz. Örneğin test taleplerinin büyük bir kısmının geri çevrildiğini, hastanelerdeki sağlık emekçilerinin en temel tıbbi ihtiyaç ürünlerinin bile karşılanmadığını görüyoruz.”
“Özetle önlemleri hiçbir şekilde yeterli bulmadığımızı söylemeliyim. Sürecin nasıl ilerleyeceğini ise bu günden kestirmeyi mümkün görmüyoruz. Bilime inanıyoruz ve insanlığın bu salgını da atlatacağını elbette biliyoruz ancak sürecin sonunda büyük bir ekonomik buhranla karşı karşıya kalacağımız açık.”
Dayanışma Ağı’nın önümüzdeki dönem planlarını sorduğumuz Kemal sözlerini şöyle bitirdi:“Elimizde dayanışma duygularımızdan ve çabalarımızdan başka bir şey yok ve sürecin sonuna kadar gücümüz ölçüsünde bu faaliyeti sürdüreceğiz. Onlarca gönüllüyle birlikte ihtiyaç duyan herkesin, birbirimizin yanında olacağız. Çünkü biliyoruz ki dayanışma yaşatır.”
İlgili haber, röportaj ve makaleler:
https://direnisteyiz28.org/dayanisma-aglari-canli-yayinda-anlatiyor-gonullu-ogrenciler-mahallede-calismasi-sariyer-ve-sarigazi-aglari/
https://direnisteyiz28.org/dayanismaagi-org-acildi-dayanisma-yasatir/
https://direnisteyiz28.org/dayanisma-aglari-canli-yayinimizda-anlatiyor/
https://direnisteyiz28.org/kapitalizm-oldurur-dayanisma-yasatir-gonullu-ogrenciler-sariyerde-erzak-dagitimina-basladi/
https://direnisteyiz28.org/dayanisma-aglari-ihsan-hacibektasoglu/
https://direnisteyiz28.org/korona-gunlerinde-toplumsal-destek-aglari-salginin-panzehiri-dayanisma-firat-fistik/
https://direnisteyiz28.org/koronaviruse-karsi-dayanismayi-buyuyor-uskudar-dayanisma-agi-kuruldu/
https://direnisteyiz28.org/izmirde-cigli-istanbulda-eyup-dayanisma-aglari-yola-cikti/
https://direnisteyiz28.org/koronaviruse-karsi-adana-da-dayanisma-aglarini-kuruyor/
https://direnisteyiz28.org/koronaviruse-karsi-dayanismayi-buyuyor-uskudar-dayanisma-agi-kuruldu/