Berkin Elvan davasında 19. duruşma başladı

Gezi Parkı eylemleri sırasında gaz fişeği ile başından vurularak yaralanan ve 269 gün komada kaldıktan sonra hayatını kaybeden Berkin Elvan’ın öldürülmesine ilişkin davanın 19. duruşması görülüyor.

Elvan ailesinin avukatlarından Can Atalay söz aldı. Atalay, “Biz 25 Ocak tarihinde mahkeme başkanının dosyadan çekilmesi gerektiğine dair beyanda bulunduk. Türkiye’de bizce esaslı bir adaletsizlik krizi yaşanmakta. Bu aşamada başkanın reddi değil, başkanın kendisinin çekilmesi gerektiğini söyledik” dedi.

Berkin Elvan’ın öldürülmesine ilişkin davanın 19. duruşması geçici heyet ile başladı. Hakim Galip Mehmet Perk henüz göreve başlamadı.

Berkin Elvan Gezi Parkı protestoları sırasında, 16 Haziran 2013 tarihinde, polis tarafından atılan gaz kapsülünün başına isabet etmesi sonucu 269 gün komada kaldıktan sonra 11 Mart 2014 tarihinde 15 yaşında hayatını kaybetti.

Dava ancak üç buçuk yıl sonra başlayabildi, pek çok usulsüzlüğe de sahne oldu. Davanın tek sanığı hala Van’da görevde olan polis Fatih Dalgalı ‘kasten öldürmek’ten değil ‘olası kastla öldürmek’ten yargılanıyor.

Davanın tam da karar aşamasında mahkeme başkanı Canel Rüzgar Yargıtay’a atandı. Rüzgar’ın yerine gelen isim Gezi Davası’nın hakimi Galip Mehmet Perk oldu. Ali İsmail Korkmaz’a son tekmeyi vuran ve suçu kesinleşen polis Mevlüt Saldoğan’ı davaya mağdur olarak kabul eden hâkim olan Perk, Berkin Elvan’a ‘terörist’ diyen bir tweet’i de beğenmişti.

Davanın 19’uncu duruşması görülüyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here