Batman Cezaevi’nde tutuklular isyan çıkardı

Batman M Tipi Cezaevi’nde infaz yasasından ayrı tutulan tutuklar isyan çıkardı. Başsavcılıktan edinilen bilgiye göre adli tutukluların bulunduğu kısımlarda yangının çıktığını belirtildi.
Koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle ceza infaz düzenlemesine ilişkin taslak hazırlayan hükümet, siyasi nedenlerle tutuklananları kapsam dışında bırakması tartışmaları sürerken,  Batman M Tipi Kapalı Cezaevi’nde isyan çıktı. Tutuklular “İsyan” sloganları atarak koğuşları ateşe verirken, çok sayıda ambulans ve itfaiye ekibi cezaevine geldi. Özel Harekat ve çok sayıda zıhlı araç cezaevi çevresini güvenlik çemberi ile kuşattı. Cezaevi önünde bulunanlar kitle ise Batman Valisi’nin apar topar cezaevine geldiğini kaydetti.
Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde cezaevine çok sayıda  ambulans ve itfaiyenin sevk edildiği görülüyor. Tutukluların yangın çıkardığı belirtilerek, paylaşılan görüntülerde cezaevinde isyan sesleri ve dumanlar yükseldiği de görülüyor.
Cezaevi önüne gelen çok sayıda ailenin endişeli bekleyişi sürerken, bölgeye giden avukatların ise girişlerine izin verilmiyor.

Demir: Tedirginlikle bekliyoruz

Kayyım atanan ve görevinden uzaklaştırılan Batman Belediyesi Eş başkanı Mehmet Demir twitter hesabından yaptığı paylaşım ile “Batman cezaevinde yangın… Çıkartılması planlanan ve siyasi tutsakların kapsam dışı bırakılması düşünülen tasarıyı protesto eden tutukluların kaldığı cezaevinde yangın. Avukatların içeri girmesine izin verilmiyor. Büyük bir tedirginlikle cezaevi önünde bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Başsavcılık: Adli tutuklular kısmında yangın çıktı

Konuya ilişkin İnsan Hakları Derneği Batman Şubesi yaptığı yazılı açıklama ile cezaevi önünde çok sayıda kişinin toplandığını ve resmi açıklamanın derhal yapılması gerektiğini vurguladı. Batman Barosu ise yaptığı duyuru ile konunun takipçisi olduklarını ve adli mahkumların olduğu kısımlarda yangının çıktığını belirtti. Başsavcılıktan edinilen bilgiye göre ise adli tutuklular bulunduğu kısımlarda yangının çıktığını belirttiği öğrenildi.

Batman Barosu: Koğuşlara müdahale yapıldı, can kaybı yok

Batman M Tipi Cezaevi’nde tutukların çıkardığı isyana ilişkin açıklama yapan Batman Barosu, “Koğuşlara müdahalelerin yapıldığını ve herhangi bir can kaybının olmadığını belirtmek isteriz” dedi.
Batman Barosu, Batman M Tipi Cezaevi’nde infaz yasasından ayrı tutulan tutukların çıkardığı isyana ilişkin twitter hesabından açıklama yaptı.
Baro açıklamasında “Batman Kapalı cezaevinde çıkan olaylarla ilgili olarak; Baro Başkanımız ve Yöneticilerimizin Batman Barosu Binasında, ilgililerle sürekli irtibat halinde olduğunu, gelen bilgilere göre koğuşlara müdahalelerin yapıldığını ve herhangi bir can kaybının olmadığını belirtmek isteriz” denildi.

Batman Cezaevi önünde bekleyiş sürüyor


Batman M Tipi Cezaevi’nde tutukların çıkardığı isyana ilişkin resmi bir açıklama yapılmazken, cezaevi önündeki kalabalığın bekleyişi ise sürüyor.  
Batman M Tipi Cezaevi’nde infaz yasasından ayrı tutulan tutukların çıkardığı isyana ilişkin yeni bilgiler gelmeye devam ediyor.
İsyan sonucunda çıkan yangın söndürülürken, tutuklulara biber gazı ile müdahale edildiği öğrenildi. Bazı koğuşlarda tutukluların müdahaleye direndiği belirtildi.
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekilleri Feleknas Uca ve Necdet İpekyüz’ün yanı sıra cezaevi önünde bekleyen kalabalığın bekleyişi sürüyor.
Cezaevi önünde bekleyen kitle, konuya ilişkin açıklama yapılmamasına tepki gösterirken, resmi bir açıklama da henüz yapılmış değil.
Cezaevindeki duman görülmesin diye kitlenin bulunduğu yere TOMA getirildi ve ışıkları yakılarak cezaevi kısmının görülmesi engellendi.
Kaynak: MA