Başsavcılık Öcalan’ın durumu iyi derken avukatlar, tecridin kalkmasını istiyor

Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı PKK Lideri Öcalan hakkındaki iddiaların doğru olmadığını açıkladı. Öcalan’ın avukatı Bilmez ise savcılığın açıklamasına bel bağlayamayacaklarını belirterek müvekilleri ile görüşmek istediklerini belirtti

PKK Lideri Abdullah Öcalan hakkında bazı sosyal medya hesapları tarafından yapılan paylaşımlara ilişkin Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan iki gün sonra yazılı bir açıklama geldi. Başsavcılığın Medya İletişim Bürosu tarafından yapılan açıklamada, Öcalan’ın sağlık durumunun iyi olduğu ifade edildi.

Savcılık tarafından yapılan açıklama şu şekilde: “İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda hükümlü olarak bulunan Abdullah Öcalan’ın bazı sosyal medya hesaplarında öldüğü yönünde asılsız iddiaların yer aldığı anlaşılmış olup, hükümlü hayatta olup, sağlık durumu iyidir. Bu tür haberlere itibar edilmemesi gerektiği hususu, kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

‘Tecrit kaldırılmalı’

Taleplerinin dün nasılsa bugün de aynı olduğunu ifade eden Öcalan’ın avukatlarından İbrahim Bilmez, ise şunları kaydetti: “Biz neden müvekkilimizin can güvenliği ve sağlığından emin olabilmek, haber alabilmek için Savcılığın bu tür açıklamalarını beklemek zorunda kalalım ya da böyle açıklamalara bel bağlamak durumunda kalalım? Bir hukuk devletinde bu ‘normal’ midir?  Dün ne söylüyorsak bugün de onu söylüyoruz; tecrit derhal kaldırılmalıdır. Müvekkilimiz Sayın Öcalan ve İmralı’daki diğer mahpuslar en temel yasal haklarını kullanabilmelidirler. Aile ve avukatları ile görüşebilmeli, telefon ve diğer iletişim haklarından yararlanabilmelidirler. Biz avukatları olarak İmralı’ya gidip müvekkillerimizi bizzat görmek ve bu şekilde sağlıklarından emin olup ihtiyaç duydukları hukuki yardımı sunmak istiyoruz” şeklinde konuştu.

Cevap yok

Öte yandan Öcalan’ın avukatları Mazlum Dinç, Raziye Öztürk, İbrahim Bilmez ve Nevroz Uysal, müvekkilleriyle ilgili sosyal medya hesaplarından paylaşılan iddialara ilişkin Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na ve Adalet Bakanlığı’na dün ve bugün yaptıkları başvuruya henüz hiçbir cevap verilmedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here