Barış Anneleri ve Hakların Köprüsü Derneği’nden Emine Şenyaşar’a destek ziyareti

Adalet nöbetini sürdüren Emine Şenyaşar’ı ziyaret eden Mardin Barış Anneleri Meclisi, “Sonuna kadar Emine anneyleyiz. Biz barış istiyoruz, artık anneler ağlamasın” mesajı verdi. Halkların Köprüsü Derneği Genel Sekreteri Yusuf Ak da Emine Şenyaşar’ı ziyaret ederek, ailenin çığlığının duyulmasını istedi.

AKP’li İbrahim Halil Yıldız’ın korumaları ve yakınlarının saldırısı sonucu iki çocuğu ve eşini kaybeden, bir oğlu da tutuklanan Emine Şenyaşar’ın, Urfa Adliyesi önünde 20’nci gününde sürdürdüğü “Adalet” nöbetine destek ziyaretleri sürüyor. Mardin’den Barış Anneleri Meclisi üyeleri ve Özgür Kadın Hareketi (TJA) aktivistleri, anne Şenyaşar’a dayanışma ziyaretinde bulundu.

‘Adalet yerin altında’

Ziyaret sırasında konuşan anne Emine Şenyaşar, adaletin olmadığını belirterek, “Adalet yerin altında, çıkarmak için uğraşıyorum. Hala Yıldız ailesi bizi tehdit ediyor, adalet nerede?” diye sordu. Nöbetin başladığı 9 Mart tarihinden bu yana maruz kaldıkları engellemelere değinen Şenyaşar, adalet sağlanana kadar mücadelelerini sürdüreceklerini söyledi.

‘Anneler ağlamasın’

Barış Anneleri Meclisi üyesi Perihan Altuğ, “Sonuna kadar bizde adalet istiyoruz. Emine anne için adalet yerine getirilmeli. Bütün herkes için adalet lazım, adaletsiz hiçbir şey olmaz. Adaletsiz hiç kimse yaşayamaz. Bütün halklar için adalet lazım. İnsanlar adaletle yaşar, sonuna kadar adaletin takipçisi olacağız. Biz barış istiyoruz, savaş değil. Hep barış istedik, artık anneler ağlamasın. Bu kirli savaş bitsin” ifadelerini kullandı.

‘Yüreğimiz burada’

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mardin İl Eşbaşkanı Perihan Ağaoğlu, “Demokratik olan hiçbir şey bu iktidar tarafından kabul görmemekte. İnsanlar demokratik haklarından her gün bir parça daha koparılmakta. Burada günlerdir ‘adalet’ nöbeti tutan bir anne ile yan yanayız, elbette ki bütün yüreğimizle onun acısını hislerini paylaşıyoruz. Bu hukuksuzluğa kabul etmiyoruz. Hukuk siyasi iktidarın denetiminden çıkmalı, tarafsız herkese eşit bir şekilde uygulanmak zorundadır. Bütün Mardinli kadınlar adına Şenyaşar ailesinin yanındayız. Sonuna kadar bu desteğimizi eksik etmeyeceğiz. Adalet herkes için gerekli” şeklinde konuştu.

Anne Emine Şenyaşar ile bir süre sohbet eden kadınlar, daha sonra kentten ayrıldı.

Halkların Köprüsü: Şenyaşar ailesinin çığlığını duyun

Şenyaşar ailesini ziyaret eden Halkların Köprüsü Derneği Genel Sekreteri Yusuf Ak, “Mahkeme salonlarında karar verenlere seslenmek istiyorum: Bu ailenin çığlığını duyun” çağrısında bulundu.

Halkların Köprüsü Derneği Genel Sekreteri Yusuf Ak, Urfa Adliyesi’ne yakın bir mesafede eylemini sürdüren Şenyaşar ailesine dayanışma ziyaretinde bulundu. Dava süreciyle ilgili aileden bilgi alan Ak, “Benim İstanbul’dan buraya gelmem yetmez. Demokratik kitle örgütleri, sivil topluk kuruluşları ve muhalefet partilerine seslenmek istiyorum: Aileye sahip çıkmaları gerek. Adaletsizlik, hak hukuk tanımazlık var, artık bu devlette milletvekilli olmak bile bir anlam ifade etmiyor. Bütün Türkiye halklarının bu nöbete sahip çıkması lazım. Buraya gelemeyenler, bulundukları illerde adliye önlerinde nöbet tutmalı” diye seslendi.

‘Kabul edilemez’

Şenyaşar ailesine ait işyerinde yaşanan katliama dair açılan davanın Malatya 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde 2 Nisan’da görülecek karar duruşmasına katılım çağrısında bulunan Ak, “Her ne kadar içi boşaltıldığı için bir anlamı olmasa da adaletin sağlandığı mahkeme salonlarında karar verenlere seslenmek istiyorum: Bu ailenin çığlığını duyun. Katliam yaşandı, buna karşı ailenin başlattığı ‘Adalet Nöbeti’ engelleniyor ve gözaltılar yapılıyor. Bu büyük bir zülüm ve kabul edilemez” şeklinde konuştu.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here