Bakırköy Belediyesi işçileri: Sorunlarımız masada çözülsün

Bakırköy Belediyesi işçileri, eylemlerinin 17’nci haftasında işten atılan işçilerin geri alınması talebini yineledi. 

Bakırköy Belediyesi işçileri, anayasal hakları olan Toplu İş Sözleşmesi’nin (TİS) yapılmasını ve keyfi olarak işten atılan işçilerin geri alınmasını talep etmek amacıyla her hafta Salı ve Perşembe günleri yaptıkları eylemlerini 17’nci haftasında sürdürdü. Cumhuriyet Meydanı’nda bir araya gelen işçiler, “Toplu iş sözleşme hakkımız engellenemez” yazılı pankart açtı. Türkiye Genel Hizmetler İşçileri Sendikası (Genel-İş) İstanbul Avrupa Yakası 2 No’lu Şubesi Mali Sekreteri Süreyya Doğan, taleplerinin kurallı, güvenceli ve TİS ile çalışmak olduğunu söyledi.

Hak mücadelesi 

Doğan, Bakırköy Belediyesi Başkanı Bülent Kerimoğlu’nun hukuku hiçe sayarak işçi haklarını tanımadığını belirterek, verilen mücadelenin hak-hukuk mücadelesi olduğunun altını çizdi. Doğan, “Sendikalaşmak istiyoruz. Çalışmak istiyoruz. Bunu da birilerinin duyması lazım. Birilerinin kulağını kapatmaması lazım. Verilen bir hak mücadelesidir. Anayasal bir hak mücadelesidir. İşçiler anayasanın kendilerine vermiş olduğu hakkı arzu ediyorlar. O hakkı savunuyorlar ve o hakkın teslim edilmesi lazım” dedi.

Açıklamanın ardından işçiler, belediye binasına kadar yürüyüş düzenledi. Burada yapılan açıklamada ise Doğan, işçilerin taleplerini şöyle sıraladı:

“* İşçilerin toplu sözleşmesi yapılsın, demokratik ve yasal talepleri yerine getirilsin.

* İşçilerin ekmeği ile oynamayın, işçilere baskı yapmayın.

* Bakırköy işçilerinin anayasal hakkı olan toplu sözleşmeleri yapılsın.

* Keyfi olarak işten attığınız işçiler geri alınsın.

* Ücretlerinde kesinti yaptığınız işçilerin ücretleri eski haline getirilsin.

* İşçiler üzerinde yapılan baskılara, tehditlere son verilsin.

* Sendikalı olma hakkımıza saygı gösterilsin.

* Sorunlarımız masada çözülsün.”

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here