Bakırköy Belediyesi çalışanları TİS hakları için eylem yaptı

Bakırköy Belediyesi eylemlere katılan iki işçiyi işten attı. Genel-İş üyesi işçiler ile Tüm Bel-Sen üyesi emekçiler, TİS hakları ve işten atılan arkadaşları için ikinci kez ortak eylem yaptı
Bakırköy Belediyesi bünyesinde çalışan ve Yüksek Hakem Kurulu tarafından iki yıl yüzde 4’lük zamma mahkum edilen Bakırköy Belediyesindeki Genel-İş üyesi işçiler ile 18 aydır toplu sözleşmeleri imzalanmayan KESK’e bağlı Tüm Bel-Sen üyesi emekçiler ortak eylem yaparak TİS haklarını istedi. Eylemlere katılarak TİS hakkını savuna iki işçi iş kanununun 25. maddesi gerekçe gösterilerek işten atıldı.
Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda işten atılan iki işçi için açıklama yapan Genel-İş Avrupa Yakası 2 No’lu Şube Başkanı Adil Çiftçi, “İki arkadaşımız haklarını savundukları eylemlere katıldıkları için işten atılmıştır. İşten atılan arkadaşlarımız geri alınsın” dedi.
18 aydır toplu sözleşmeleri imzalanmayan Tüm Bel-Sen üyesi emekçiler adına konuşan Tüm Bel-Sen İstanbul 1 No’lu Şube Başkanı Adem Erdem, “Her yerde teşhir etmemiz gereken bir şey var ki o da burada ‘hak, hukuk, adalet’ kavramının olmayışıdır. Mevcut kazanımları işçinin memurun elinden almaya çalışan bir anlayış var. Sosyal demokrat zihniyetle mevcut yönetimin uzaktan yakından ilişkisi yoktur” dedi.
Perşembe günü yapılacak eyleme çağrı yapan Adem Erdem, “Perşembe günü CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve kurmayları aramızda olacaklar, tüm emek bileşenlerini aramızda görmek isteriz” dedi.