Bakanlıklardan ‘bilinmeyen derneklere’ milyonlar aktarılmış

Cumhurbaşkanlığı’nın faaliyet raporuna göre bakanlıkların, isimlerini açıklamadığı dernek ve vakıflara 840 milyon lira para aktardığı ortaya çıktı.

Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı tarafından yayımlanan Faaliyet Raporu’nda çok sayıda bakanlığın, “dernek ve vakıflara yardım” adı altında 2019’da 840 milyon lira aktardığı ortaya çıktı.

Sözcü’den Ali Ekber Ertürk’ün haberine göre, yardımların hangi derneklere yapıldığı sorusuna sadece Sağlık Bakanlığı yanıt verdi ve Yeşilay ile Kızılay’a para aktardığını açıkladı. MEB ise 428.5 milyon lira aktardığı dernek ve vakıf isimlerini vermedi. Turizm Bakanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığı da soruyu yanıtsız bıraktı.

CHP’den soru

CHP Yozgat Milletvekili Ali Keven “Sermaye transferi” başlığı altında dernek ve vakıflara Kültür ve Turizm Bakanlığı 83.5 milyon lira, Gençlik ve Spor Bakanlığı da 7.2 milyon lira para aktardı. Keven, dernek ve vakıflara 428.5 milyon lira aktaran Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a seslenerek, “83 milyonun, atanmayan öğretmenlerin hakkını hangi dernekler yiyor?” diye sordu. Ancak yanıt henüz gelmiş değil.

Bakanlıkların ve kurumların aktardığı para:

Milli Eğitim Bakanlığı: 428.5 milyon TL

Kültür ve Turizm Bakanlığı: 129 milyon TL

Sağlık Bakanlığı: 111.3 milyon TL

Gençlik ve Spor Bakanlığı: 81 milyon TL

Diyanet İşleri Başkanlığı: 29.3 milyon TL

İçişleri Bakanlığı: 27 milyon TL

Dışişleri Bakanlığı: 10.3 milyon TL

Cumhurbaşkanlığı: 7.5 milyon TL

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here