Bakanlar Kurulu’ndan bekledikleri açıklamanın gelmemesi üzerine çiftçiler Ankara’ya gidecek

Dün yapılan Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında yapılacak açıklamayı bekleyen çiftçiler Tarım Kredi Kooperatifi ve bankalara olan yüksek faizli borçlarla ilgili yapılandırma kararı çıkmaması üzerine yılbaşından sonra yeniden Ankara’ya gitme kararı aldı

Faiz nedeniyle giderek artan borçlarıyla ilgili olarak haftalardır iktidara seslerini duyurmaya çalışan çiftçiler, dün yapılan Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında da hayal kırıklığı yaşadı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın toplantı sonrası yapacağı açıklamayı bekleyen çiftçiler Tarım Kredi Kooperatifi ve bankalara olan yüksek faizli borçlarla ilgili yapılandırma kararı çıkmaması üzerine yılbaşından sonra yeniden Ankara’ya gitme kararı aldı.

Çiftçilerin, Tarım Kredi Kooperatifi ve bankalara olan yüksek faizli borçlarının yapılandırılarak taksitlendirilmesi talepleri iktidarda yine karşılık bulmadı. Erdoğan, bakanlar kurulu toplantısı sonrasında Türkiye’nin 18 yılda önemli bir gıda ihracatçısı konumuna geldiğini söyledi.

Türkiye’nin un ihracatında dünyada birinci, makarna ihracatında ikinci sırada olduğunu ifade eden Erdoğan, “Çiftçiliğimize verdiğimiz destekleri 12 kat arttırdık. Sadece 2020 yılında çiftçimize verdiğimiz destek 22 milyar liradır” açıklamasını yaptı.

Yarın Malatya’da, 7 Ocak’ta Ankara’dalar

Çiftçiler tarımsal destekler konusunda iktidarla aynı görüşü paylaşmıyor. Türkiye’nin farklı illerinden eylemler yaparak mağduriyetlerini duyurmaya çalışan üreticiler, yarın Malatya’ya, 7 Ocak’ta da başkente giderek Cumhurbaşkanı’na ve Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye seslerini duyurmaya çalışacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here