Bakan Koca: Bugün 17 kişiyi daha kaybettik, kısıtlama önerisinde bulunduk

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs vakalarıyla ilgili son verileri paylaştı. Bakan Koca, ‘ Hastalığın yayılmasına karşı daha ileri tedbirlere ihtiyacımız olduğunu gördük’ dedi.
Koronavirüs Bilim Kurulu saat 17:30’da toplandı. Toplantı sonrası Sağlık Bakanı Fahrettin Koca basın açıklaması yapıyor.
Bakan Koca’nın açıklamasına göre,  7 bin 533 yeni test yapıldığını, bu testlerden 2 bin 69’unun pozitif çıktığını söyledi
Hasta sayısının 5 bin 698 olduğunu açıklayan Bakan, bugün kaybedilen haata sayısının 17 olduğunu, böylece toplamda 92 hastanın kaybedildiğini kaydetti. Ayrıca 42 hastanın da iyileşerek taburcu olduğu bilgisini paylaştı.
Koca’nın açıklamaları özetle şöyle:
-Bugün Bilim Kurulumuzla en önemli toplantımızı yaptık. Hastalığın yayılmasına karşı daha ileri tedbirlere ihtiyacımız olduğunu gördük. Çalışma şartları, çalışma günleri tatiller düzene konmalıdır.
-Bilim kurulunun 83 milyon için önerdiği tedbir belli süreliğine belli sınırlar içinde önerdiği bir hayat tarzıdır. Kısıtlama önerisini Cumhurbaşkanı Erdoğan değerlendirecek.
-Yoğun bakımdaki hasta sayısı 344, taburcu olan ise 42 kişi.
Toplam aldığımız kit 350 bin. Herkese yetecek kadar kitimiz var.
-Çin’den getirilen kitlerin yanlış sonuç verdiği iddiasını yanıtladı. Koca, iddia ile ilgili, “Deneme amaçlı olarak sonucun değerlendirildiği kitlerde sonucu beğenmedik.Antijen kitiydi bu. Hasta için kullanılmadı. Devamında getirdiğimiz 350 bin hızlı tarama kiti antikor kiti şu anda kullandığımız”
Kaynak: Artı Gerçek