Bahçelievler Dayanışma Ağı: "En temel insani taleplerin hayata geçmesi için…"

Dünyada ve ülkemizin her yerinde yeni tip Korona virüs salgını sonrası dayanışma ağları kuruluyor. Kapitalizmin çözüm aramadığı ve bulamadığı salgından emekçiler sırtını birbirine dayayarak kurtulmaya çalışıyor.

İstanbul’da çok sayıda kurulmuş olan bu organizasyonlardan biri olan Bahçelievler Dayanışma Ağı gönüllüsü Resul Çatar ile dayanışma faaliyetlerini ve salgın sırasında emekçilerin durumunu konuştuk.
 Salgın sürecinde ne gibi faaliyetlerde bulunuyorsunuz? Nasıl organize oluyorsunuz?
“Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizi de saran koronavirüs salgınının ciddi boyutlara ulaştığı bu süreci risk taşıyan yaşlı insanlarımız başta olmak üzere tüm ihtiyaç sahiplerine, komşularımıza hep birlikte yardımcı olmak sorunlarına çözüm sağlamak için “Dayanışma Yaşatır” diyerek, Bahçelievler Dayanışma Ağını kurduk. Kronik rahatsızlığı olanlar ile 65 yaş üstündeki insanlarımızın market, eczane ve acil başka talepleri ile ilgili yardımcı olarak çözmeye çalışıyoruz. Ayrıca yan yana geldikçe yeni dayanışma örneklerini oluşturmaya çalışıyoruz. Gönüllü avukat ile salgın sürecinde haksızlığa uğrayan emekçilere hukuki destek vermeye başladık. Gönüllü öğretmenlerin desteği ile lise ve üniversite sınavına hazırlanan gençlere Skype üzerinden de destek olmaya çalışıyoruz.”
Bu süreçte ihtiyaç sahipleriyle nasıl temas kuruyorsunuz?
“Bahçelievler dayanışma ağımıza ait sosyal medya (instagram,twitter,facebook) hesaplarımızda hazırladığımız görselleri yaygınlaştırarak ihtiyaç sahiplerine ulaşmaya çalışıyoruz. Görsellerde verdiğimiz telefon numaralarına ulaşarak bizimle temasa geçiyorlar.”
“Salgın süreciyle birlikte, var olan ekonomik krizin derinleşmesinden kaynaklı iş ve gıda yardımı talepleri çok karşılıyoruz. Aynı zamanda market ve eczane alışverişi talepleri oluyor.”
“Tüm insanların salgın süreci boyunca sağlık, gıda ve fatura ödemelerini devlet tarafından karşılanarak insanlar üzerinde yaratacağı ekonomik ve sosyal tahribatlar en aza indirilmedir.”
“Devlet ilk günden beri yeterli önlemleri almakta yetersiz kalıyor. Sağlık emekçilerinin korunmalarını sağlayacak ekipmanların yetersizliğinden kaynaklı sağlık emekçilerinin içinde koranavirüs vakası hızla yayılmaya devam ediyor. Devlet emekçilerin ücretli izin taleplerine yanıt üretmek yerine üretime devam edeceğiz diyerek emekçilerin işyerlerinde salgının yayılmasının önünü açıyor. Tüm insanların salgın süreci boyunca sağlık, gıda ve fatura ödemelerini devlet tarafından karşılanarak insanlar üzerinde yaratacağı ekonomik ve sosyal tahribatlar en aza indirilmedir.”
“Devlet tarafından gerekli tedbir ve önlemler alınmamaya devam ettiği sürece salgın sürecinin yol açacağı ekonomik, sosyal ve psikolojik tahribat derinleşmeye devam edecek. Böylesi durumlarda kendi içimize gömülüp yalnızlaşmak yerine dayanışma ağlarının içinde yer alıp  gündelik hayatımızı biraz olsun kolaylaştırabiliriz. Aynı zamanda kurduğumuz dayanışma ağları ile en temel insani taleplerin hayata geçmesi için birlikte mücadele ederek gerekli kurumların tedbir ve önlemler almasını sağlayabiliriz.”
Bahçelievler Dayanışma Ağı öngördüğünüz süreçle başa çıkmak için ne planlıyor?
“Bulunduğumuz ilçede dayanışma ağlarını genişletip daha geniş kesimlere kapsayarak toplumsallaşmasını sağladığımız ölçüde salgın sürecinin yol açacağı olumsuzlukları en aza indirmeye planlıyoruz. Böylesi zor günlerde “Dayanışma Yaşatır” fikrini hep birlikte büyütmeliyiz.”
Bahçelievler Dayanışma Ağı’na linkten ulaşabilir gönüllü olarak dayanışmaya katılabilirsiniz:
https://dayanismaagi.org/bahcelievler