Azerbaycanlı anarşist Mammadov’un avukatı: Karakolda bir günlük kayıp var

Azerbaycanlı anarşist Bayram Mammadov’un ölümüne ilişkin ÇHD’li avukat Oğuzhan Topalkara açıklamalarda bulundu.

Ölüm nedeni henüz kesinleşmeyen Azerbaycanlı anarşist Bayram Mammadov’un ölümüne ilişkin henüz rapor hazırlanmadı ancak doktorun söylemleri boğulduğu yönünde. Av. Oğuzhan Topalkara, soruşturmanın başladığını belirtti ve delil topladıklarını dile getirdi.

İstanbul’da 4 Mayıs’ta cansız bedeni bulunan Azerbaycanlı anarşist Bayram Mammadov’un ölümüne ilişkin henüz otopsi raporu hazırlanmadığı gibi ortada yazılı herhangi bir rapor da yok.

‘Konuya dair bir rapor yok’

ETHA’dan Pınar Gayıp’ın haberine göre, Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) avukatlarından ve Mammadov’un avukatlığını da üstlenen Oğuzhan Topalkara, “Ölümüne ilişkin net bir şey söylemek mümkün değil. Ama karakol kayıtlarında bir günlük kayıp var. Suda boğulduğu söyleniyor ama konuya dair detaylı bir rapor yok. Doktorun söylemleri bu yönde. Yazılı bir rapor yok, olmadığı gibi ön rapor da yok. Zaten otopsi raporunun hazırlanması da iki ya da üç ay kadar sürer” dedi.

‘Cenazeyi Azerbaycan’a götüreceğiz’

Mammadov’un ölümüne ilişkin gerçekleri araştırdıklarını dile getiren Topalkara, savcılık kameralarını toplayarak, görgü tanıklarıyla görüşerek delil toplamaya çalıştıklarını belirtti. Topalkara, “Hala cenazeyi alamadık, ölüm belgesini hazırlayamadık. Cenazeyi Azerbaycan’a götüreceğiz bununla ilgili bürokratik işlemlerle uğraşıyoruz” diye konuştu.

‘Azerbaycan medyası intihar olarak verdi’

Moda parkında görevli olan görgü tanıklarının, Bayram Mammadov’un denize düşen terliğini almak için denize atladığını daha sonra da boğulduğunu; yüzme bilmedikleri için haber verdikleri sahil güvenlik gelene kadar Mammadov’un yaşamını yitirdiğini söylediklerini hatırlatan Topalkara, “Azerbaycan medyası olayı ‘intihar’ olarak verdi. Lakin Türkiye’deki bulgularda böyle bir durum yok. Zaten olay da öğlen saatlerinde 14.00-15.00 gibi gerçekleşmiş” ifadelerini kullandı.

‘Otopsi raporu çıktığında belli olacak’

Azerbaycanlı anarşist Bayram Mammadov’un ölümüne ilişkin soruşturmanın başladığını belirten Avukat Oğuzhan Topalkara, şöyle devam etti: “Kaza mıdır, değil midir henüz net bir şey söyleyemeyiz. Delil toplamaya çalışıyoruz. Özellikle otopsi raporu çıktığında belli olacak.”

Ne olmuştu?

Azerbaycan’da 2016 yılında Haydar Aliyev’in heykeline yazılama yaptığı gerekçesiyle gözaltına alınan ve ardından tutuklanan anarşist Bayram Mammadov dün akşam saatlerinde İstanbul’da ölü bulunmuştu.

Azerbaycanlı gazeteci Afqan Muxtarli, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlarında, Mammadov’un Avrupa’da yüksek lisans kazandığı için İstanbul’da olduğunu ve soruşturma başlamamasına rağmen devlet sitelerinin olayı bir, “intihar” gibi lanse ettiğini belirtmişti.

Polislerin ise olay tutanağında, Bayram’ın ölümünü “şüpheli ölüm” olarak kaydetmediği öğrenilmişti.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here