‘Aylin Hoca’nın katledilmesi magazin malzemesi yapılıyor’

Sözer’in yakın arkadaşı, ‘Fail kendini aklamaya çalışıyor. ‘Sevgilisi’ diye saçma sapan şeyler söyleyince indirim alınıyor ya! Senaryosu bile çok saçma’ dedi.

Aydın Üniversitesi öğrencileri, öğretim görevlisi olan Dr. Aylin Sözer’in evine gelen tesisatçı Kemal Ayyıldız tarafından katledilmesini ana kampüs binasında yaptıkları basın açıklamasıyla protesto etti.

Açıklamada, “Kadın cinayetleri bir an önce son bulsun, Aylin Hoca katledildi” pankartı açan öğrencileri, “Kadının direnişi hep var olacaktır”, “Yaşamak istiyoruz”, “İstanbul Sözleşmesi yaşatır” yazılı dövizler taşıdı.

Öğrenciler, Kemal Ayyıldız isimli erkek tarafından katledilen hocaları akademisyen Aylin Sözer’in anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulundu.

‘Hocamızın katledilmesi magazinleştiriliyor’

Aylin Sözer’in eski öğrencileri, Sözer’in ölümünün basında ‘eski erkek arkadaşı tarafından katledildi’ diye servis edilmesine tepki göstererek, hocalarının itibarsızlaştırılmaya ve bir kadının vahşice katledilmesinin magazin malzemesi haline getirilmeye çalışıldığını vurguladı.

‘Fail kendisini aklamaya çalışıyor, sevgili hikâyesi değil’

Artı Gerçek’ten Yağmur Kaya’ya konuşan Sözer’in üniversiteden yakın arkadaşı, “En yakını tarafından, eski sevgilisi tarafından öldürüldüğü gibi bir şey söz konusu değil. Evine tamirat için girilmiş sadece. Yeni taşınmıştı o eve. Maltepe’ye yeni taşınmıştı. Fail kendini aklamaya çalışıyor. ‘Sevgilisi’ diye saçma sapan şeyler söyleyince indirim alınıyor ya! Senaryosu bile çok saçma. Sabahın sekizinde girmişsin kadının evine. Nereye içtin, ne içtin? Bu sevgili falan hikâyesi değil. Tamirat için evine girmiş ve yalnız olduğunu biliyor. Ziynet eşyalarını almış ve öldürmüş. İndirim almak için yapıyor” diye konuştu.

‘Bu ülkede bir akademisyen katledildi’

Mezun olan öğrencileri ise olayın şoku içerisinde olduklarını ifade etti. Faili işaret eden öğrenciler, şunları dile getirdi:

“Seni sabahın sekizde o mu çağırdı? Telefon kaydı bile yok. Hocamızın herkesi motive edici o kadar güzel söylemleri vardı ki, okulda bütün bölümlerde sevilen sayılan biriydi. Bu ülkede bir akademisyen katledildi. Hocamıza ‘kırmızı saçlı öğretmenimiz’ derdik. Çok daha fazla insanlara dokunacaktı. Gecesini gündüzüne katıyordu. Konuşmak bile ağır geliyor. Hocamızın itibarsızlaştırılmasını istemiyoruz.”

Basın açıklamasını okuyan Aydın Üniveristesi öğrencisi Ilgar Jahed, İstanbul Aydın Üniversitesi Okul Öncesi Bölüm Başkanı Öğretim Üyesi Aylin Sözer’in bir cani tarafından katledilmesi dolayısıyla derin üzüntü içerisinde olduklarını vurguladı.

‘Bir caninin katlettiği kadınlar olmak istemiyoruz’

Jahed, tepkilerini şu şekilde dile getirdi:

“Aylin hocamız kameraya gülümseyerek bizlere ders anlatacaktı. Biz online dersi olduğu saatte Aylin hocamızın canice hayattan koparıldığını öğrendik. Hocamızın öldürülmesi ne ilk ne de son olacak.

“Türkiye’de her gün birçok kadın şiddete, istismara ve tacize uğruyor ve öldürülüyor. Türkiye’de 2020 yılında 419 kadın erkekler tarafından katledildi. Genç kadınlar olarak hayallerimiz ve hedeflerimiz doğrultusunda ilerlemek isterken, her gün bir caninin katlettiği kadın olmak istemiyoruz.Tüm bunlara karşı biz öğrencilerin talebi İstanbul Sözleşmesi ve 6284 sayılı kanunun uygulanmasıdır.

“İstanbul Aydın Üniversitesi öğrencileri olarak susmayacağızı belirtmek isteriz. Bugün burada birçok kez söylenen cümleyi tekrarlamak için toplandık. Bir an önce kadın cinayetlerini önlemek için mekanizmalar geliştirilsin. Aylin Sözer hocamız yalnız değildir.”

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here