Avukatlar Ersin Arslan için duruşmalara katılmayacak

Avukat Ersin Arslan’ın silahlı saldırı sonucu öldürülmesini protesto eden meslektaşları, “Biz bugün, Gebze’de öldürüldük” dedi. Avukatlar, protesto amaçlı yarın duruşmalara katılmayacak.  
Ersin Arslan’ın Gebze’de uğradığı silahlı saldırı sonucu yaşamını yitirmesine ilişkin tepkiler devam ediyor.
İSTANBUL 
İstanbul Adliyesi önünde bir araya gelen avukatlar, silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden meslektaşları Ersin Arslan’a nezdinde maruz kaldıkları saldırıları protesto etti. Demokrasi İçin Hukuçular Derneği’nden (DİH) Yıldız İmrek, savunmanın yanında olan avukatlar olarak her türlü itibarsızlaştırmaya, saldırılara ve cezalandırmalara karşı öfkeli olduklarını ifade etti. Yarından itibaren duruşmaları boykot edeceklerini belirten İmrek, “Baro yöneticileri de dahil boykotlarımız ve açıklamalarımız sürecek. Yarın tüm Türkiye’deki avukatlar olarak duruşmalara girmeyeceğiz” dedi.
SİSTEMLİ SALDIRI
Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) İstanbul Şube Başkanı Avukat Çiğdem Akbulut, 16 Mart’ta avukat Ersin Arslan’ın Gebze’de katıldığı bir haciz işlemi sırasında karşı taraf ile yaşadığı tartışma sonucunda silahla vurularak katledildiğini hatırlattı. Meslektaşlarının görevini yerine getirirken katledilmiş olmasını lanetleyen Akbulut, “Bugün burada hukuk kurumları olarak meslektaşımıza yapılan saldırının karşısında durmak, mesleğimize yönelik saldırılara karşı mücadele etmek için bulunuyoruz. Meslektaşımızın ölümüyle tekrar acı şekilde gördüğümüz üzere her dönem hedef tahtasında olan avukatlar ve avukatlık mesleği bugün de itibarsızlaştırılmaya, türlü saldırı ve baskılarla zapturapt altına alınmaya çalışılıyor. Mesleğimizi icra ederken karşımıza çıkarılan zorlukların ne kadar sistemli olduğunu görüyor, meslektaşımıza yapılan saldırıyı bu sistemli saldırıların bir parçası ve sonucu olarak görüyoruz” dedi.
Yaşadıkları hak ihlallerini teşhir ederek halkın maruz kaldığı saldırılara karşı yaşamı savunacaklarını ifade eden Akbulut, her türlü haksızlığa karşı mücadele edecekleri mesajını verdi.
İZMİR
avukat Ersin Arslan’ın icra işlemleri için gittiği evde öldürülmesine ilişkin İzmir Barosu, Bölge İdare Mahkemesi önünde basın açıklaması yaptı. Avukat Arslan’ın fotoğrafının da yer aldığı “Daha ne kadar öleceğiz” pankartı arkasında bir araya gelen avukatlar adına açıklamayı İzmir Baro Başkanı Özkan Yücel yaptı.
Avukatlar olarak her daim hukukun üstünlüğünü savunduklarını dile getiren Yücel, “Ne acıdır ki hep baktığımız davalarla özdeş tutup davanızın tarafıymışız gibi gördüğünüz; saldırıya uğramamıza, dövülmemize, bıçaklanmamıza, silahla vurulmamıza ve korun(a)mamıza tanık olduğunuz avukatlarız. Bugün de hasım bellendik, bugün de yaşam hakkımız elimizden alındı. Biz bugün, Gebze’de öldürüldük” dedi.
DAHA NE KADAR ÖLECEĞİZ?
27 yaşındaki meslektaşları Arslan’ın görevi başında öldürüldüğünü vurgulayan Yücel, acılarının ve isyanlarının büyük olduğunu söyledi. Avukatlara yönelik her saldırı sonrası avukatların korunması gerektiğini söylediklerini anımsatan Yücel, “Savunmanın kutsallığından bahisle, uygulama ve söylemlerle meslek mensuplarımızı hedef göstermeyin dedik. Gün gelecek sizin de avukata ihtiyacınız olacak dedik. Dinletemedik… Hakarete uğradık, dövüldük, bıçaklandık, öldürüldük. Daha ne kadar öldürüleceğiz?” diye sordu.
Yücel, Arslan’ın ailesine ve meslektaşlarına başsağlığı dileğinde bulunarak, gözaltına alınan failin yargılama aşamasında ceza alması içinde davaya müdahil olacaklarını belirtti.
VAN
Van Barosu, avukat Ersin Arslan’ın Gebze’de uğradığı silahlı saldırı sonucu yaşamını yitirmesine ilişkin Van Adliyesi binası önünde açıklama yaptı. Çok sayıda kişinin katıldığı açıklamada avukatlar cübbelerine “Avukata dokunma” ve Arslan’ın fotoğrafını taktı. Baro Başkanı Zülküf Uçar, avukatların da hakim ve savcılar gibi korunması gerektiğini vurguladı. Avukatların hedef gösterilmemesi gerektiğini söyleyen Uçar, “‘Gün gelecek sizin de avukata ihtiyacınız olacak’ dedik. Dinletemedik. Hakarete uğradık, dövüldük, bıçaklandık, öldürüldük” ifadesinde bulundu. Arslan’ın yakınları ve İstanbul Barosu’na başsağlığı dileyen Uçar, kentte yarın acil dosyalar dışında duruşmalara katılmama kararı aldıklarını aktardı.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here