Askerde yaşadığı işkenceyi anlattı: Vücudumda sigara söndürüldü

Çerkezköy’deki 3’üncü Zırhlı Tugay Komutanlığı’nda askerlik yapan  Mardinli er Hasan Düdük, üstleri tarafından darp edilip, vücudunda sigara söndürüldü.

Çerkezköy’deki 3’üncü Zırhlı Tugay Komutanlığı’nda askerlik yapan  Mardinli er Hasan Düdük, üstleri tarafından darp edilip, vücudunda sigara söndürüldü. Bu yaşadıkları üzerine birliğinden firar eden Düdük, sorumlulardan şikayetçi oldu.

Tekirdağ Çerkezköy’deki 3’üncü Zırhlı Tugay Komutanlığı’nda askerlik yapan er Hasan Düdük, üstleri tarafından darp edilip, vücudunda sigara söndürüldü. 6 ay askerlik yapmak üzere 1 Temmuz 2020 tarihinde birliğine teslim olan Düdük, 10 Kasım günü temizlik faaliyetine katılmadığı gerekçesiyle Uzman Çavuş R.K. tarafından darp edildi. Boynunda ve kolunda morluklar oluşan Düdük, 13 Kasım’da kışladan firar edip, yaklaşık 8 saat sonra birliğine geri döndü. Fakat kendisine yönelik kötü muamele ve tehditlerinin devam etmesi üzerine 25 Kasım’da tekrar firar edip, geldiği memleketi Mardin’de şikayetçi oldu.

Er Hasan Düdük, şikayetçi olmasının ardından yaşadıklarını Mezopotamya Ajansı’na anlattı.

Darp raporu almak için hastaneye sevk edilme talebiyle revire gittiğinde, kendisine refakat eden uzman çavuşun doktoru hastane sevk belgesi vermemesi yönünde ikna etmeye çalıştığını söyleyen Düdük, sevk raporu almasına rağmen bölük komutanının hastaneye gitmesine izin vermediğini kaydetti. Düdük, ancak bir yolunu bularak Çerkezköy Devlet Hastanesi’nde gidip darp raporu aldığını belirtti.

Yaşadıklarını anlatınca başçavuşu darp etti

Yaşadıklarına dayanamayıp firar edip, 8 saat sonra geri döndüğünde hakkında bu kez “firar” gerekçesiyle dava açıldığını anlatan Düdük, askeri savcılıkta ifade vermeye götürüldüğünde yaşadıklarının tümünü anlattığı bir savunma hazırladığını, ancak darp edildiğini yazdığı için üstleri tarafından savunmasının yırtıldığı, sözlü verdiği ifadesinde her şeyi savcıya anlattığını dile getirdi. Düdük, ifadesini değiştirmediği için Başçavuş rütbesindeki bir başka üsttü tarafından darp edilip, ayak tırnağının kırıldığını ifade etti.

2 asker intihar girişiminde bulundu

Kışlada olduğu sırada  iki askerin intihar girişiminde bulunduğunu da belirten Düdük, “Tugayda sık sık intihar ve firar vakaları yaşanıyordu. Komutanların baskısı yüzünden. İnsanlık dışı muamelelerde bulunuyorlar. Sürekli hakaret ediyorlar, aşağılayıcı kelimeler kullanıyorlar” diye anlattı.

‘Can güvenliğim yok!’

Halen tehdit ve baskı altında olduğu için geceleri uyuyamadığını söyleyen Düdük, can güvenliği olmadığı için birliğine geri dönmeyeceğini belirtti. Düdük, yaşadıkları nedeniyle eğitim hayatı ve çalışma hayatının bittiğini dile getirerek, “Beni sivil ölüme mahkum ettiler” dedi.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here