Artvin’de köylülerin 3 kez kovduğu HES şirketi 2 tabur askerle geldi

Artvin’de Demirdöven, Yaylalar ve Altıparmak köylülerinin daha önce 3 kez kovduğu HES şirketi 2 tabur askerle gelerek çalışmalara başladı. Jandarma müdahale etmek isteyen köylülere engel oluyor

Köylülerin 6 yıl önce kovdukları Erarı HES firmasını 3. kez bölgede çalışma yapmak için gelince yeniden kovulmuş ve çalışmaları köylüler tarafından bir kez daha engellenmişti. Geçen ay köye gelen ve “Demir direk dikiyoruz” diyen çalışanların HES çalışması yapmak istedikleri anlaşılınca köylüler bir kez daha tepki göstermişti. HES çalışanları köylülerin üzerine mikserlerden beton dökmeye kalkışmıştı. Köylülerin direnişi sonrası şirket 3. kez vadiden kovulmuştu.

KAR YAĞDI, KÖY BOŞALDI, 2 TABUR JANDARMA İLE GELDİLER

HES şirketi Erari, bugün öğle saatlerinde yanına aldığı 2 tabur jandarma ile HES yapılacak alanda çalışmalara başladı.

Çalışmalara müdahale etmek isteyen Yaylalar Köyü Muhtarı Fethi Hevek ile yurttaşlar engellendi.

Jandarma, muhtar ve vatandaşların görüntü almasını da engelledi.

Alan gelen tüm yollar jandarma tarafından kapatıldı.

Alana gelmek isteyen köylüler askerler tarafından zorla uzaklaştırılıyor.

“BU YAPILANLAR İNSANLIĞA SIĞMAZ”

Muhtar Fethi Havek, telefonla yaptığı açıklamada alana girmelerinin jandarma tarafından engellendiğini belirterek şunları söyledi:

“Bu yapılanlar insanlığa sığmaz. Şu an bir katliam başladı. Dağ taş jandarma dolu. Bizi alana sokmuyorlar. Toprağımız, yaşam alanlarımız gözümüzün önünde dozerlerle yıkılıyor. Yazıktır günahtır, duyun sesimizi. Şu dakikaya kadar onlarca ağacı yok ettiler, katliam devam ediyor. İnsanlığa kıyıyorlar, can damarlarımızı kesiyorlar. Yetkililer duyun bu feryadımız kıymayın yaşamımıza. Köylerimiz boşalmasını fırsat buldular. Kar yağdı. Herkes köyden ayrıldı. Direnecek kimse de kalmadı, tek başıma kaldım. Komutan beni de alana sokmuyor ve görüntü almamıza müsaade edilmiyor. Bu yapılanlar hukuksuzdur, yasalara aykırıdır. Bu katliam bir an evvel durdurulsun.”

Yurttaş Hafız Peker ise “60 jandarma var burada. Şu an komutan bizleri ikna etmeye çalışıyor. Şu dakikaya kadar onlarca ağaç kesildi. Doğa katliamı başladı. Yazık ediyorlar yurdumuza. Ne diyeceğim bilemiyorum, kimse de yok, yalnız kaldık, komşularımız hepsi gitti, fırsat buldular, jandarmayla geldiler. Durumumuz iyi değil” diyerek yaşananları anlattı.

MUHTAR BAKAN’A “HES İSTEMİYORUZ” DEMİŞTİ

Geçen aylarda Artvin’in Yusufeli ilçesine incelemelere bulunmak üzere gelen Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, aracından iner inmez yanına gelen Demirdöven Köyü Muhtarı Hafız Aslan Peker’in HES tepkisiyle karşılaşmıştı.

Peker, Bakan Adil Karaismailoğlu’nun yanına giderek “Sayın Bakanım, Demirdöven Köyü ve Yaylalar Köyü sınırları içerisindeki Yamaç Tipi HES projesini köylülerimiz istemiyor. Şu an bölgeye konuşlandırılan şirketin şantiyesi yaşam alanlarını tahrip etti. Erarı firmasının hiçbir izni olmamasına rağmen bu alanda nasıl durabiliyor? Bu mera alanı bahse konu şirkete yani HES firmasına usulsüz tahsis edilmiştir.  Yaşananlardan il başkanımız ve milletvekilimizin de haberi var. Biz köylüler olarak burada HES istemiyoruz. Bu projenin iptal edilmesini talep ediyoruz” demişti.

Artvin Yusufeli’nde Yaylalar (Hevek) ve Demirdöven (Zamman) köylerinin ortak merası olan arazide Hevek Çayı üzerinde HES yapmak isteyen Erarı Elektromekanik Enerji Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi, köylerin tepkileri nedeniyle yıllardır yapamadığı santral için karantina günlerinde harekete geçmişti.

Derede şantiye inşaatı faaliyetlerine başlayan şirkete köylüler tepki gösterirken, HES ile ilgili açılan davaların ise hâlâ sürdüğü öğrenildi.

KÖYLÜLER 2015 YILINDA HES’E ENGEL OLMUŞTU

Demirdöven Köyü sınırları içerisinde yapımı planlanan Damla HES ve Regratörü projesine yörede yaşayan Demirdöven, Yaylalar ve Altıparmak köyleri yıllardır karşı çıkıyorlar.

2014 yılında bölgeye gelen ve 2015 yılı Ocak ayında HES için şantiye kurma çalışmalarına başlayan Erarı Elektromekanik Enerji Sanayi ve Ticaret Limited Şirketinin çalışmaları köylülerin direnişi ile karşılaşmıştı.

Şantiye alanında toplanan yaklaşık 500 köylü işletme binalarının yapımını engel olmuştu.

Şirketin meraları kiralanmasına karşı köy muhtarlıkları tarafından davalar açılırken Yaylalar köylüleri kamyonları taşlayarak engel olmuşlardı.

Köylülerin kararlı direnişi sonrası şirket yaz aylarında araç gereçlerini alarak bölgeyi terk etmişti.

Yaylalar köyünün HES’e karşı açtığı dava, yerel mahkemece reddedilmesine karşı Danıştay’a taşındı ve halen sürüyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here