Artvin’de köylüler davayı kazandı: HES çalışmaları durduruldu

Artvin’de köylüler, altı yıldır bölgelerinde HES yapmaya çalışan firmaya karşı açtıkları davayı kazandı. Firmanın Cumartesi günü çalışan tüm işçilerini şantiye alanından çekti. 

Artvin’in Yusufeli ilçesinde Demirdöven, Yaylalar ve Altıparmak köylüleri, Erarı Elektromekanik Enerji Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi firmasının kendi arazilerinden çıkması için açtıkları davayı kazandı. Firma cumartesi günü çalışan tüm işçilerini şantiye alanından çekti.

MAHKEME ‘ARSA KÖYLÜLERİNDİR’ DEDİ
Duvar’dan Gençağa Karafazlı ve Hüseyin Altun’un haberine göre üç köyde yaşayanların, altı yıldır bölgede HES yapmaya çalışan firmaya açtığı dava Yusufeli Asliye Hukuk Mahkemesi’nde 22 Nisan’da karara bağlandı. Geçen hafta köylülere tebliğ edilen kararda, şirketin Milli Emlak’tan kiraladığı ve şantiye alanı olarak kullandığı “289-1 ada parseldeki” arazinin Demirdöven Köyü’nün mera alanı olduğu tescil edildi. Mahkeme ayrıca tapu devrinin köy tüzel kişiliğine yapılması için Yusufeli Tapu Müdürlüğü’ne yazı yazılmasına da karar verdi. Bu karar sonrası köylüler kendilerine ait olduğunu iddia ettikleri 6 ayrı parselin de Demirdöven Köyü ortak kullanım alanı olması için devrinin yapılması talebinde bulundu.

KÖYLÜLER ŞANTİYE ALANININ TAMAMEN KALKMASI İÇİN KAMPANYA BAŞLATTI
Mahkeme kararı sonrası Demirdöven Köyü Derneği, firmanın şantiye kurduğu mera alanını terk etmesi için sosyal medyadan kampanya başlattı. Erarı Elektromekanik firması da 9 Mayıs tarihinden itibaren şantiye işçilerinin çalışmalarını durdurdu.

MAYIS AYINDA ÇED BİLİRKİŞİ HEYETİ GELECEK
Öte yandan Demirdöven ve Yaylalar Köyü’nün Danıştay’da açtığı ÇED iptali ile ilgili ortak dava devam ediyor. Danıştay’ın ÇED raporunda gördüğü eksik ve sıkıntılar için belirlenen bilirkişi heyeti 24 Mayıs 2021 tarihinde HES çalışmasının yapıldığı alanda inceleme yapacak. Köylüler bilirkişi heyetinin yapacağı inceleme sonrası kendilerinin haklılığının ortaya çıkacağına inandıklarını söylüyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here