Arnavutluk’ta polisin bir genci öldürmesi üzerine halk sokaklara döküldü

Arnavutluk’un başkenti Tiran’da polisin bir genci öldürmesi üzerine halk sokaklara döküldü, polisin saldırısı sonucu yaralananlar oldu

Arnavutluk’un başkenti Tiran’da polisin dur ihtarına uymadığı için öldürülen bir gencin vurularak öldürülmesini protesto edenler ile polis arasında gerginlik yaşandı.

Başkent Tiran’da toplanan onlarca kişi, polisin dur ihtarına uymadığı için dün öldürülen genç için sokaklara döküldü.

Protestocular, İçişleri Bakanı Sandër Lleshaj’ın istifasını istedi.

Protestoda polis ile protestocular arasında gerginlik yaşandı.

Arnavutluk Hükümet binasını protesto eden göstericilere polis müdahale etti, göz yaşartıcı gaz kullandı ve bazı vatandaşlar yaralandı.

Ölen gençle ilgili sosyal medya hesabından açıklama yapan İçişleri Bakanı Sandër Lleshaj, olayın ülkedeki pek çok kesimi etkilediğini belirterek “Bugün herkesin bu trajik olaya yol açan koşulların tam ve kapsamlı bir açıklamasına ihtiyacı var ve sorumlu yasal makamlar, görevlerini bir an önce gerçeğin ve adaletin hizmetinde tamamlamalıdır.” ifadelerini kullandı.

Başkent Tiran’da 8 Aralık günü sokağa çıkma yasağının bulunduğu saate denk gelen 01.45’te 25 yaşındaki K.R, polisin dur ihtarına uymayarak kaçmaya başlamış, kovalamaca sırasında açılan ateş sonucu yaralanmış ve kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetmişti.

Siyasi partiler, sivil toplum kuruluşları ve vatandaşların tepkileri üzerine ilgili polisin tutuklandığı açıklandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here