Arjantin’de kadınlar kürtajın yasallaşması için sokaklarda!

Arjantin’de alt meclisten geçen kürtajın yasallaşmasını sağlayacak yasa, 29 Aralık’ta Senato’da oylanacak. 2 yıl önce Senato tarafından onaylanmayan aynı yasa için kadınlar sokaklarda eylemlerini sürdürüyor.

Arjantin’de kadınların uzun süredir devam eden mücadelesi sayesinde alt meclis kürtajın yasallaşmasına karar vermişti. 11 Aralık’ta kürtaj yasası alt meclisten geçerken, son kararı Senato verecek.

Yaklaşık 2 yıl önce senato tarafından reddedilen kürtaj kararı tekrar Devlet Başkanı Alberto Fernández’in desteğiyle Senato’ya sunuldu. Alt meclis tarafından az bir farkla kabul edilen yasanın 29 Aralık’ta Senato’da görüşülmesi kararlaştırıldı. Kürtaj hakkına ilişkin en kısıtlayıcı ülkelerden biri olan Arjantin’de kadınlar Senato önünde eylemlerine devam ediyor.

Başkent Buenos Aires’te Senato binasının önünde toplanan kadınlar, yasanın onaylanması için çağrıda bulundular.
Tehlikeye rağmen kadınlar kürtaj olmaya devam ediyor.

Latin Amerika ülkesinde kürtaj yaklaşık 15 yıldır yasak. Tecavüz ve anne yaşamını tehdit eden durumlar dışında kürtaj yaptırmak beraberinde ceza getiriyordu. Fakat yasağa ve cezalara rağmen her yıl bini aşkın kadın güvenli olmayan koşullarda gizlice kürtaj oluyordu.

Latin Amerika’nın katı kürtaj yasağı

Kürtaj hakkına dair en sert kısıtlamalar Latin Amerika ülkelerinde bulunuyor.

1990’lı yıllardan beri kürtajın tamamen yasak olduğu El Salvador’da her yıl onlarca kadın kürtaj yaptırdığı gerekçesiyle cezaevine atılıyor.

EL Salvador’da olduğu gibi Dominik Cumhuriyeti’nde de kürtaj tamamen yasak. Kürtaj yaptıran kadınlar Dominiklerde 2 yıl hapis cezasıyla karşı karşıya kalabiliyor.

İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün (HRW) verilerine göre bir diğer Latin Amerika ülkesi olan Nikaragua’da kürtaj yaptıran kadınlar 2 yıl hapis cezası alırken, operasyonu gerçekleştiren doktorlara 6 yıl hapis cezası veriliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here