Antarktika'da iklimlerin kötüye gittiğine dair iki haber

Antarktika’da sıcaklık ilk kez 20 derecenin üzerine çıktı ve bu kayıt, yeni rekor olarak tarihe geçti. Bir diğer kötü gelişme ise 300 kilometre kare büyüklüğünde bir buzdağının sulara karışması oldu.
Küresel iklim değişikliği, özellikle kutuplarda kendini hissettiriyor. Antarktika’da sıcaklık ilk kez 20 derecenin üzerine çıktı. Bu ölçüm, yeni bir rekor olarak kayıtlara geçti. Ayrıca Antarktika denizlerindeki buzulların normal seviyeden %9,8 oranında daha fazla eridiği tespit edildi.
Brezilyalı bilim insanları, Antarktika’daki Graham Land’deki 16 ada zinciri içinde yer alan Seymour Adası’nda sıcaklığın 20,75 dereceye ulaştığını tespit etti. Dünya Meteoroloji Örgütü’nden (DMÖ) geçen hafta yapılan açıklamada, kıtanın kuzeybatısındaki Arjantin’e ait Esperanza Araştırma Üssü’nde hava sıcaklığının 18,3 derece ölçüldüğü belirtilerek bunun Antarktika’da bugüne dek görülen en yüksek sıcaklık değeri olduğu kaydedilmişti.

Küresel ısınma eğiliminin bir parçası değil:

Antarktika
AFP’ye konuşan Brezilyalı bilim insanı Carlos Schaefer, bu ölçümün iklim değişikliği eğilimiyle bir bağlantısı olmadığının, ölçülen sıcaklığın yalnızca bir seferlik yaşandığının ve uzun vadeli veri setlerinin bir parçası olmayacağının altını çizdi. Her şeye rağmen bilim insanları, küresel ısınmanın kutup bölgelerinin dünyanın geri kalanına göre daha hızlı ısınmasına yol açtığı konusunda uyarıyor.
Schaefer, daha önce ölçülen en yüksek sıcaklıkların 19 ile 20 derece arasında yer aldığını belirtiyor. Schaefer, yeni sıcaklık ölçümünün bölgede yeni bir şeyler olduğuna ilişkin bir sinyal olduğunu da savunuyor. Antarktika’daki buzulların erimesi, kıyılardaki büyük kentleri ve küçük ada uluslarını tehlikeye atabilir.
ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi’nden (NOAA) yapılan açıklamada, son 141 yılın iklim kayıtlarına göre kara ve deniz yüzeyinde 20. yüzyıl ortalaması 12 derece olan ortalama sıcaklığın, bu yıl ocak ayında 1,14 derece aşıldığı belirtildi.

Antarktika’dan şehir büyüklüğünde buzul koptu

Avrupa Uzay Ajansı (ESA), uyduları kullanarak Antarktika’da bulunan Pine Adası buzulundan bir buzdağının kopuşunu görüntüledi.
Pine Adası buzulu ve Thwaites buzulu, Batı Antarktika’nın okyanusa bağlanan noktalarıdır. ESA, bu iki buzulun önemli miktarda buz kaybetmeye başladıklarını açıkladı. Uzay ajansı, 1990’lı yılların ortasından beri Pine Adası buzulunun hızlı bir şekilde buz kaybettiğini belirtiyor. ESA’nın açıklaması göre Pine Adası buzulu günde 10 metre buz kaybediyor. ESA, Pine Adası buzulunun buz cephesi şeklinin de hızlı kaybı nedeniyle 30 yılda hızlı bir değişim geçirdiğini açıkladı.
Etkisini her geçen dönemde daha da hissettiren iklim değişikliği Pine Adası buzulunun daha hızlı buz kaybetmesine neden oluyor. Yayınlanan raporlar, Pine Adası buzulunun bütün Dünya’daki deniz seviyelerini yaklaşık 1.5 metre yükseltecek kadar buza sahip olduğunu gösteriyor.