Antalya’da kadınlar, öz savunma hakkını kullanan Melek İpek için adalet istedi: ‘Burası bizi öldürmek isteyenlerin değil, bizim memleketimiz olacak’

Melek İpek için bir araya gelen kadınlar “Kadın katilleri ellerini kollarını sallayarak tehditler savurarak adliyelerden çıkarken, öz savunma hakkını kullanan, hayatlarını haklarını üniversitelerini savunan kadınları tutsak edenler bilsinler ki bizler mücadelemizden bir an olsun vazgeçmeyeceğiz” dedi.

Antalya’da kendisine çıplak bir şekilde işkence eden, cinsel saldırıda bulunan ve ölümle tehdit eden 12 yıldır evli olduğu Ramazan İpek’i öldürdüğü gerekçesiyle tutuklanan Melek İpek’in yargılandığı davanın ikinci duruşması bugün Antalya Adliyesi’nde görüldü. Melek İpek’le dayanışmak için basın açıklaması düzenleyen kadınlar “Burası bizi öldürmek isteyenlerin değil bizim memleketimiz olacak. Kadınlar olarak İstanbul Sözleşmesi’ni sonuna kadar savunacağız” dedi.

Melek İpek’in yargılandığı davanın ikinci duruşması sonrası Antalya Kadın Platformu, Attalos Meydanı’nda bir basın açıklaması düzenledi. Açıklamada “Öz savunma haktır yargılanamaz”,
“Kadınları değil katilleri yargıla” ve
“Kararı geri çek sözleşmeyi uygula” sloganları atıldı.

İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılmasına da tepki gösterilen açıklamada “Gece yarısı baskınıyla sözleşmeyi feshedenler erkekleri yargılamak yerine aklayanla kadınlar öz savunma hakkını kullandığında en ağır cezayı yine kadınlara kesiyorlar” ifadeleri yer aldı.

Açıklamanın tamamı ise şu şekilde:

MELEK İPEK İÇİN ÖZGÜRLÜK, HEPİMİZ İÇİN İSTANBUL SÖZLEŞMESİ!

Bugün Antalya Adliyesi’nde bir kadın öz savunma hakkını kullandığı için yargılandığı davanın ikinci celsesine katıldı. Melek ipek’i gördüğü şiddet karşısında haklarından yoksun bırakan iktidar bugün onu yargılama hadsizliğine soyunuyor. Bugün iki kız kardeşimiz Songül ve Selma İstanbul sözleşmesini savundukları için uydurma gerekçeler ile gözaltındalar. Yine bugün İstanbul Kartal Adliyesi’nde iki ayın ardından üniversitesini savunan Şilan yargılanıyor. Kadın katilleri ellerini kollarını sallayarak tehditler savurarak adliyelerden çıkarken, öz savunma hakkını kullanan, hayatlarını haklarını üniversitelerini savunan kadınları tutsak edenler bilsinler ki bizler mücadelemizden bir an olsun vazgeçmeyeceğiz.

Geçtiğimiz hafta İstanbul Sözleşmesinin hükümsüz bir kararname ile feshedildiği açıklanıyor. Kadın katillerinin iyi hal indirimi alıyor. Medyasından eğitim sistemine kadar her yerde kadın düşmanı homofobik ve transfobik dil ve öğretiler topluma pompalanıyor. Her gün kadınların katlediliyor ve LGBTİ+’lar nefret suçlarına maruz kalıyor.  Devlet hayatlarını ve haklarını korumakla yükümlü olduğu kadınlara, LGBTİ+’lara, çocuklara, mültecilere, göçmenlere, engellilere ve emekçilere açıktan bir savaş başlatmış durumda. Bizleri kendisine biat ettirebileceğini düşünüyor. Biat etmeyeceğiz ve yaşamlarımız da haklarımızı da savunmaya devam edeceğiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here