Ankara'ya yürüyeceklerini açıklayan metal işçilerine valilikten engel: 30 günlük eylem yasağı ilan edildi

Kocaeli Valiliği, DİSK’e üye olduktan sonra işten atılan metal işçilerinin Ankara’ya yürüyeceklerini duyurmasının ardından 30 günlük eylem yasağı ilan etti
DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş’e üye olduktan sonra tazminatsız şekilde işten atılan ve ücretsiz izne zorlanan Systemair HSK, Özer Elektrik ve Baldur işçilerinin 24 Kasım Salı günü Ankara’ya yürüyeceklerini duyurmasının ardından Kocaeli Valiliği salgın gerekçesiyle kentte 30 gün boyunca gösteri ve yürüyüş yasağı kararı aldı.
Metal işçileri, 24 Kasım Salı günü saat 10.00’da Birleşik Metal-İş Sendikası Gebze Şube binası önünde açıklama yapıp Ankara’ya yürüyeceklerini duyurmuştu.
Valilik salgını bahane etti
Kocaeli Valiliği ise yaptığı duyuruda kentte 30 gün boyunca gösteri ve yürüyüşlerin yasaklandığını açıkladı. Koronavirüs salgınının gerekçe gösterildiği açıklamada, “2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nun 17. maddesinde ‘Bölge valisi, vali veya kaymakam, milli güvenlik, kamu düzeni, suç işlenmesinin önlenmesi, genel sağlığın ve genel ahlakın veya başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması amacıyla belirli bir toplantıyı bir ayı aşmamak üzere erteleyebilir veya suç işleneceğine dair açık ve yakın tehlike mevcut olması halinde yasaklayabilir’ hükmü gereğince; ilimiz genelinde bulaşın yayılmasını önlemek amacıyla; gösteri yürüyüşü ve açık hava toplantıları; Kocaeli il sınırları içerisinde 22/11/2020 günü saat 24.00’ten 21/12/2020 günü saat 24.00’e kadar 30 gün süre ile yasaklanmıştır” denildi.
İşçiler yasağa tepki gösterdi ve yürüyüşü gerçekleştireceklerini duyurdu
Evrensel’e konuşan Birleşik Metal-İş Gebze 2 No’lu Şube Başkanı Necmettin Aydın “Bu karar esas olarak Kovid-19 salgını bahane edilerek işçiler üzerindeki baskıyı artırmak, mücadeleyi kırmak için alınmıştır. İşyerlerinde işverenler tarafından yapılan zulmü görmeyenler, işçiler taleplerini dile getirmek istediğinde işverenlere kol kanat germekte gecikmediler. Alına bu kararı kınıyoruz. Yaşasın iş, ekmek, özgürlük mücadelemiz” dedi. İşçiler bu yasağa ramen haklarını talep etmekte kararlı. Yarın yapılacak yürüyüş için destek çağrıları ise yapılmaya devam ediyor