Ankara'ya yürümek isterken gözaltına alınan Soma maden işçileri serbest bırakıldı: Yürümeye devam edeceğiz

Yıllardır ödenmeyen tazminatları için Ankara’ya yürümek isterken Salihli’de polisin engellemesiyle karşılaşan ve gözaltına alınan Soma Uyar Madencilik işçileri 7 saatin ardından serbest bırakıldı
Ödenmeyen tazminatları ve ücretleri için Bağımsız Maden-İş öncülüğünde Soma ve Ermenek’ten Ankara’ya başlattıkları yürüyüş engellenen ve gözaltına alınan madenciler serbest bırakıldı.
Soma ve Ermenek’ten 12 Ekim’de bir kez daha Ankara’ya doğru yola çıkan işçiler sabaha karşı Manisa’nın Salihli ilçesinde gözaltına alındı. Gelişmeyi sosyal medya hesaplarından paylaşan Bağımsız Maden-İş, “YİNE GELECEĞİZ, YİNE YÜRÜYECEĞİZ. VAZGEÇMEYECEĞİZ…” açıklaması yaptı.
İşçiler ve sendika temsilcileri, 7 saat boyunca gözaltında tutulmalarının ardından serbest bırakıldı.
Bağımsız Maden-İş tarafından yapılan açıklamada, “Sendika temsilcileri ve işçilerden oluşan heyetimiz önce davet üzerine Manisa Valisi ile görüştü sonra Ankara’ya giderek Türkiye Kömür İşletmeleri ile toplantı gerçekleştirerek hakların ödenmesini istedi. Ancak bu zamana kadar yapılan oyalama taktiği sürdürüldü ve görüşmelerden somut bir sonuç elde edilemedi. Kazanılmış mahkeme kararına rağmen madencilere tazminat haklarını ödemeyen Uyar Maden patronu Azim Uyar’a 2 yeni maden sahası veren devlet, tarafını çok net göstermektedir. Bizler madencilerin 5 kuruşunu dahi açgözlü, kan emici patrona bırakmayacağız. Mücadeleden taviz vermeden, tereddüt etmeden Ankara’ya yürüyeceğiz” denildi.
Bağımsız Maden İş sendikası, Salihli Demokrasi Meydanı’nda gözaltılarla ilgili basın açıklaması yaptı.

Ne olmuştu?

Soma’daki Uyar Madencilik’te çalışan ve daha sonra işten çıkarılan işçilerden 748’i tazminatlarını alamadıkları için uzun süredir eylemde. Daha önce de heyet olarak birkaç kez Ankara’ya giden işçilerin sorunları 7 yıldır çözülmedi.
Ermenek’teki Cenne Maden Ocağı işçilerinin ücretleri ve tazminatları için başlattıkları direniş de 40 günü aştı.
Soma ve Ermenek’teki işçiler alacakları için 12 Ekim Pazartesi günü Ankara’ya yürüyüş başlatmış, yürüyüşleri valilik tarafından engellenmişti. Ermenekli işçiler jandarmanın biber gazlı ve plastik mermili müdahalesine maruz kalmıştı.
İşçilerden bir heyet Ankara’da temaslarda bulundu. İşçiler, TBMM’de grubu bulunan partilerle (görüşmeyi kabul etmeyen AKP ve MHP dışında) görüşmeler yaptı. TKİ ile de görüşen işçiler, “TKİ sorumlu olduğu halde sorumlu biz değiliz diyor, madem sorumlu kimse gelsin bizimle muhatap olsun” demişlerdi.