Ankaralı kadınların öfkesi devletin çizdiği sınırları tanımadı

Ankara Kadın Plarformu, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Gününde Çankaya Beldiyesi önünde toplanarak Mithatpaşa köprüsü güzergahından Sakarya’ya yürüyerek eylem gerçekleştirme kararı aldı

Toplanma alanını otobüslerle izole eden polis Belediye önünde toplanmak isteyen kadınları Sakarya meydanına yönlendimeye çalıştı.

Tüm engelleme çabalarına rağmen toplanma alanının iki ucunca bir araya gelen kadınlar  yürüyüş yapmadan sakaryaya gitmeme kararında ısrarcı oldularını, devletin kadınlara çizdiği sınırları tanımadıklarını söyleyerek polis barikatına yüklenerek bulundukları alanları eylem alanına dönüştürdüler.

Sesimiz Yankılansın: Emeğimizden, Kimliğimizden, Birbirimizden, Mücadelemizden, Sokaklardan Vazgeçmiyoruz diyen kadınlar bulundukları iki alanda da hazırlanan basin metnini okudular.

Metinde “Pandemi ile birlikte toplumsal cinsiyet temelli eşitsizlik ve şiddet gittikçe derinleşmekte, ev içi şiddet artarken görünürlüğü azalmakta. İşten çıkarmalar başlayınca işten ilk çıkarılanların kadınlar olması tesadüf değil. Kadınlarla erkekler arasındaki gelir eşitsizliği büyüyor. Evden çalışanlarımız bitmeyen bir mesainin içinde, görünmeyen ev içi emeğimiz aile bireylerinin bakımının da eklenmesiyle katmerleniyor. Ekonomik krizin sorumlusu biz değiliz, yükünün biz kadınlara yüklenmesine izin vermeyeceğiz! Bizler eşit ücret, güvenceli çalışma, pandemi koşullarına uygun bilimsel tedbirlerin alındığı, çocuk ve yaşlı bakımının devlet güvencesinde olduğu, sosyal haklarımıza erişebildiğimiz bir yaşam için mücadele ediyoruz. Bizler erkek şiddetinin devlet güvencesinden çıkartılması ve faillerin yargılanması, şiddete karşı önlem ve koruma politikalarıyla devlet sorumluluğunun yerine getirilmesi için mücadele ediyoruz! Bizler daimi savaş politikalarının terk edildiği ve kalıcı bir barış ortamı içinde yaşamak için mücadele ediyoruz! Pandemiyle mücadelede ise en ön safta yer alan sağlık emekçilerinin büyük bir bölümünü oluşturan kadınlar alkış değil, önlem istiyor! “ denilerek kadınların pandemi dönemi artan sorunlarına dikkat çekildi.

Basın metni  “Sokaklarında güvende gezdiğimiz kentleri mücadelemizle yaratacağız. Kadınların hayatlarını; dinle, adetle, gelenekle kuşatan şiddeti meşrulaştıran bütün tarikatlara, kişilere karşı isyandayız! Nevin’in cesaretiyle, Flormar işçisi kadın direnişçilerin kararlılığıyla, yakınlarının akıbeti için yıllardır hesap soran Cumartesi Anneleri’nin öfkesiyle, tüm Dünya’ya yayılan Las Tesis’in coşkusuyla, Rojavalı kadınların azmiyle özgürlük mücadelemizi büyütmek için sokaklardayız! 

Kadın düşmanlığına, homofobiye, transfobiye, çocuk istismarına, savaşa, doğanın talanına, tacize, tecavüze, kadın- erkek eşitsizliğine, her türlü ayrımcılığa, emek sömürüsüne, erkek-devlet şiddetine karşı, Pınar için, Emine için, Aleyna için, Sezay için, Nadira için, Gülistan için, İpek Er için ve erkek şiddeti ile katledilen tüm kadınların öfkesiyle biraradayız! Bir kişi daha eksilmemek için buradayız! Eşit ve özgür bir yaşam için dünyanın dört bir yanında sesimiz yankılanıyor! “ denilerek bitirildi.

Coşkuyla sürdürülen eylem “Susmuyoruz, Korkmuyoruz Ittat Etmiyoruz, Gelsin Koca Gelsin Devlet Gelsin Jop Inadina Isyan Inadina Isyan Inadina Özgürlük, Kadin Yaşam Özgürlük, Jin Jiyan Azadi” sloganlari Ile sonlandırıldı.

AKA-DER ANKARA KADIN FAALİYETİ