Almanya’da Bosch işçilerinden işten atmalara karşı eylem

Almanya’da Bosch’un Bietigheim’de bulunan fabrikasının da 2021 sonuna kadar Macaristan’a taşınması planı işçiler tarafından protesto edildi

Dünyanın her yerinde şirketler, koronavirüs salgını için devletten yüklü yardım alırken bir yandan da işten atma ya da “maliyeti düşürme” bahanesi olarak kullanıyor. Almanya’da Stuttgart kenti ve çevresindeki Bosch fabrikalarında da Kovid-19 salgını bahanesiyle işten atılma kaygısı artarak devam ediyor.
Feurbach, Baden, Bühl ve Schwabisch Gmünd’teki işten atma planlarına bu kez Bietigheim Bosch fabrikası da eklendi.
335 işçinin çalıştığı Bosch Bietigheim bölümü, 2021 yılı sonuna kadar işçilerin daha düşük ücretlere çalıştırıldıkları Macaristan’a taşınacak. Haziran ayı ortasında yapılan işçi toplantısında patron temsilcileri bunu açıkça söylediler.

Fotoğraf: Ali Çarman/Evrensel
“Kendi geleceğimiz için hep birlikte mücadele edeceğiz”

IG Metal sendikası ise işyerinin başka ülkeye taşınması gerekçesiyle işten atılmaların kabul edilmeyeceğini belirterek dün fabrikanın ana giriş kapısında bir eylem gerçekleştirdi. IG Metal yöneticilerinden Matthias Fuchs, yaptığı konuşmada “Kendi geleceğimiz için hep birlikte mücadele edeceğiz” dedi.
Eski bir sendikacı olan Milletvekili ve Sol Parti Eş Başkanı Bernd Riexinger de mitingde işçilere tek tek lokal eylemlerin yanı sıra merkezi ve ses getirecek eylemler yapmalarını önerdi. “Biz Sol Parti olarak sizlerin haklı mücalenize desteğimizi sürdüreceğiz” diyerek hükümetin patronlardan yana kararlarını eleştirdi.

Fotoğraf: Ali Çarman/Evrensel
“Dayanışma zinciri”

Bütün işçilerin fabrikadan dışınaçıktığı ve çevre fabrikalardan (Mercedes, Mahle, Stihl ve Dürr, Bosch Waiblingen) gelen temsilcilerle 400 kişinin katıldığı eylemde, konuşmaların ardından, “Dayanışma” yazılı bantlar tutularak bütün fabrika çevresi sarıldı.
İşçiler “Direniş var, yaşasın dayanışma”, “İşten atmalara hayır” yazılı dövizler taşırken, Almanca,Yunanca ve Türkçe dillerinde işçi konuşmalarının harmanlandığı dayanışma zinciri, bir başka eylemde buluşma çağrısıyla son buldu.

Fotoğraf: Ali Çarman/Evrensel