Aksaray Hapishanesi'nde tutuklulara korona tehdidi: Virüslü birini aranıza getiririz

Aksaray Hapishanesi’nde kalan siyasi tutukluların hapishane idaresi tarafından “Kurallara uymak zorundasınız aksi halde adli suçlarda virüs olan birini aranıza getiririz” diye tehdit ettiği iddia edildi
MED TUHAD-FED, hapishanelere ilişkin hazırladığı haftalık raporda, Aksaray T Tipi Hapishanesi’nde kalan siyasi tutukluların hapishane idaresi tarafından “kurallara uymak zorundasınız aksi halde adli suçlarda virüs olan birini aranıza getiririz” sözleriyle tehdit edildikleri belirtildi.
Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Hukuk Dayanışma Dernekleri Federasyonu (MED TUHAD-FED), cezaevlerine ilişkin hazırladığı haftalık raporu açıkladı. Açıklamada, hapishanelerin sağlıklı yaşama elverişli olmadığını, koronavirüs salgını ile birlikte risk grubunda bulunan yaşlı-hasta ve çocukların durumunun bir an önce gözden geçirilmesi gerektiğini belirtti. Açıklamada, halk sağlığı sorunu haline gelen salgına karşı tedbirler kapsamında, hapishanelerin ihmal edilmemesi gerektiği, yine salgına karşı tutuklu hükümlüler arasında ayrımcı düzenlemelere gidilmesinin anayasada aykırılık teşkil ettiğini hatırlatılarak, “Çağdışı bu ayrımcılığa karşı, insanlığın kazanımı olan evrensel hukuki duyarlılığın sergilenmesini istiyoruz” çağrısında bulunuldu.
MED TUHAD-FED tarafından açıklanan haftalık hapishane raporu şöyle:

  • “Bazı hapishanelerde temizlik malzemeleri, dezenfektan, kolonya gibi malzemeler verilmemektedir. Gerekli ilaçlama yapılmamaktadır.
  • Az sayı kalınması gereken koğuşlarda çok tutsak bir arada kalmak zorunda kalmaktadır.
  • Hapishane görevlileri gerekli tedbirleri almadan koğuşlara girip çıkmakta,
  • Bazı hapishanelerde hastaneye sevkler yapılmamakta,
  • Afyonkarahisar T Tipi Kapalı Hapishanesi’nde tutsaklara ayakta sayım dayatılmakta, tek sıra halinde sayım vermeyen tutsaklar darbedilmekte, mevcut uygulamalara karşı ve başka nedenlerle yazılan dilekçeler ise hapishane idaresi tarafından işleme konulmadan yırtılıp atılmakta,
  • Tarsus T Tipi Kapalı Hapishanesi’nde,  Aksaray T Tipi Kapalı Hapishanesi’ne sürgün edilen M. Fatih Bingül bir aydır tekli hücrede tutulmakta ve hapishaneye girişte işkenceye maruz kaldığını ailesine iletmiştir.
  • Aksaray T Tipi Hapishanesi’nde kalan siyasi tutukluların hapishane idaresi ile yaptıkları görüşmede, idare tarafından “kurallara uymak zorundasınız aksi halde adli suçlarda virüs olan birini aranıza getiririz” sözleri ile tehdit edildiklerini ailelerine iletmiştir.
  • Trabzon Beşikdüzü T Tipi Kapalı Hapishanesi’nde tekli hücrede tutulan İmdat Bingöl hiçbir gerekçe gösterilmeden tecrit edilmekte,
  • Tarsus’tan Kayseri Bünyan Kadın Kapalı Hapishanesi’ne sürgün edilen Gariba Gezer’in, günlerdir tutulduğu tek kişilik hücrede, hapishanenin uygulamalarına karşı açlık grevine girdiği bilgisi ulaşılmıştır.  Sağlık durumumun iyi olmadığı tarafımıza iletilmiştir.
  • Rize Kalkandere Hapishanesi’nde virüse karşı hiçbir önlem alınmadığı, başta temizlik malzemeleri olmak üzere maske, eldiven gibi koruyucu malzemelerin tutsaklara verilmediği bilgisi ulaşmıştır.”