AKP’li Şirin Ünal’ın evinde şüpheli şekilde ölen Kadirova’nın dosyası son aşamada

AKP’li Milletvekili Şirin Ünal’ın evinde şüpheli bir şekilde hayatını kaybeden Nadira Kadirova’nın ölümüne ilişkin kapatılan dosya, 10 aydır AYM’de bekletiliyor. Kadirova Ailesi’nin avukatı Prof. Dr. İlyas Doğan “Adil bir karar bekliyoruz” dedi.

AKP İstanbul Milletvekili Şirin Ünal’ın Ankara’daki evinde, 23 Eylül 2019’da şüpheli şekilde hayatını kaybeden Özbekistanlı Nadira Kadirova’nın Anayasa Mahkemesi’ndeki (AYM) dosyası sonuçlanma aşamasına geldi.

BirGün’ün haberine göre Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 2 Mart 2020’de takipsizlik kararı verdiği dosya, Kadirova Ailesi’nin avukatı Prof. Dr. İlyas Doğan tarafından 5 Haziran 2020’de AYM’ye taşındığını hatırlattı.

‘ADİL BİR KARAR BEKLİYORUZ’
Dosyaya ilişkin AYM’deki süreci anlatan Doğan, “AYM’nin bireysel başvuruları inceleme süreci dört kademeden oluşuyor. Bizim dosyamız ilk üç aşamayı geçerek son aşamaya ulaştı. Başvurumuz iki aydır son incelemenin yapıldığı bölümde bekliyor. Beklentimiz AYM’nin adil bir karar vereceği yönünde. Takipsizlik kararı verilen soruşturmada birçok delil görmezden gelinmişti. Soruşturma sürecinde eksik inceleme yapılmıştı ve AYM’nin tüm bunları dikkate alacağını düşünüyorum” dedi.

‘DOSYA İLK ÜÇ AŞAMADA ELENEBİLİRDİ, BU NEDENLE ÜMİTLİYİZ’
Nadira Kadirova’nın ölümünün üzerinden bir buçuk yıl geçtiğini de hatırlatan Doğan, şunları söyledi: “Başvurumuz dayanaksız görülse AYM’nin dosyayı incelediği ilk üç aşamada elenebilirdi ama elenmedi. Bu nedenle ümitliyiz.”

Kadirova’nın ağabeyi Muhammet Ali Kadirova ise “Kardeşimin ölümü üzerinden bir buçuk yıl geçti. AYM’ye başvuralı aylar oldu ve henüz bir sonuç çıkmadı” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here