Adliye önünde gözaltına alınan Halkevleri üyeleri adli kontrolle serbest

Çağlayan Adliyesi önünde, kaymakamlığın yasak kararı gerekçe gösterilerek gözaltına alınan 9 Halkevleri üyesi, savcının son anda karar değiştirmesi üzerine serbest bırakılmadı. İstanbul Valiliği de gözaltındaki Halkevleri üyelerini hedef gösteren bir açıklamayla sürece müdahil oldu. Savcılık, sabah saatlerinde adliyeye çıkarılan Halkevcileri ev hapsi istemiyle Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk etti. Hakimlik ise 9 kişiyi de adli kontrolle serbest bıraktı. Bütün Halkevcilere yurtdışına çıkış yasağı ve imza şartı getirildi. MYK üyesi Rüya Kurtuluş haftada iki kez, diğerleri ise bir kez imza verecek

17.35: Çağlayan Adliyesi önünde gözaltına alınan 9 Halkevleri üyesi adli kontrolle serbest bırakıldı. Bütün Halkevcilere yurtdışına çıkış yasağı ve imza şartı getirildi. MYK üyesi Rüya Kurtuluş’un haftada iki kez, diğer Halkevcilerin ise bir kez imza vermesine hükmedildi.

15.30: Gözaltındaki Halkevleri yönetici ve üyelerinin tamamı ev hapsi istemiyle Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edildi.

15.00: CHP Milletvekili Ali Şeker de Çağlayan Adliyesi’nde. Gözaltıların gözdağı amaçlı olduğunu belirten Şeker, “Bu zulüm utanç olarak geçecek tarihe” dedi.

14.50: Halkevleri üyelerine 2911 sayılı toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefet ve görevli memura direnme suçlamalarının yöneltildiğini söyleyen avukatlar “Dosya kapsamına bakıldığında onlarca polis memurunun karşısında 9 kişinin görevli memura direnme suçunu işleyebilmesi mümkün değil. Ayrıca ortada kanuna aykırı bir gösteri de mevcut değil. Şu an verilecek aleyhte bir karar hukuki olmaktan ziyade siyasi nitelikte olacaktır” dedi.

13.59: Adliyeye çıkarılan üyelerine destek için Çağlayan Adliyesi’ne giden Halkevleri Genel Başkanı Nebiye Merttürk, Boğaziçi direnişiyle dayanışma eylemlerine ve gözaltındaki Halkevcilere yönelik suçlamalar karşısında herkesi #SuçDeğildir etiketiyle tepkisini paylaşmaya çağırdı.

13.30: Adliyeye getirilen 9 Halkevciden 7’sinin savcılık ifadesi tamamlandı; son iki kişinin ifadesi “cuma namazı” sonrasına bırakıldı.

13.15: Adliyeye getirilen 9 Halkevciden 5’inin savcılık ifadesi tamamlandı; ifade işlemleri sürüyor.

12.10: Dün gözaltına alınan ve geceyi gözaltında geçiren Halkevleri üyeleri Çağlayan Adliyesi’ne getirildi. Savcılık sorgusunun kısa süre içinde başlaması bekleniyor.

Valilik müdahale etti, savcılık son anda karar değiştirdi

11 Şubat günü yaşananlar

Gözaltındaki 5 üniversiteliye destek için gittikleri Çağlayan Adliyesi önünde, kaymakamlığın yasak kararı gerekçe gösterilerek gözaltına alınan 9 Halkevleri üyesi, savcının son anda karar değiştirmesi üzerine serbest bırakılmadı.

Avukatlar, ilk başta, “cumhurbaşkanına hakaret”ten açılan bir başka soruşturma nedeniyle hakkında yakalama kararı bulunan Rüya Kurtuluş dışındaki 8 kişinin ifadelerinin alınmasının ardından serbest bırakılacağı bilgisini edindiklerini ancak akşam saatlerinde karar değiştiren savcının 9 kişinin tamamının sabah adliyeye çıkarılmasını istediğini söyledi.

Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefetten gözaltına alınan 9 Halkevci hakkında daha sonra açık kaynak taraması yapılarak, sosyal medya paylaşımları gerekçesiyle farklı suç isnatları da gündeme geldi.

İstanbul Valiliği de sürece müdahale ederek gece 23.16’da Halkevleri üyelerini hedef gösteren bir açıklama paylaştı. Valiliğin bu açık müdahalesi ile savcının karar değişikliğinin eş zamanlı olarak gerçekleşmesi dikkat çekti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here