ABD’nin DSÖ'ye Baskıları Devam Ediyor: Trump DSÖ’ye Maddi Desteklerini Durduracaklarını Açıkladı

ABD Başkanı Donald Trump, Beyaz Saray’da düzenlenen günlük Koronavirüs Görev Gücü basın toplantısında yeni açıklamalarda bulundu.

Konuşmasında Dünya Sağlık Örgütü’ne (DSÖ) Çin konusunda tepki göstermeye devam eden Trump, “Pek çok şey hakkında yanıldılar. Çin eksenli gibi görünüyorlar” dedi. “Geçmiş yıllara bakarsanız, her konuda Çin’in tarafındalar” diyen Trump, DSÖ’ye yardım için para göndermeyi keseceklerini duyurarak, “Hep Çin’in tarafında duruyorlar ve onları biz fonluyoruz” diye konuştu.

Daha önce eski Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton dahil Trump yönetimine yakın isimler, benzer mesajları vermişlerdi. Bolton, DSÖ’yü “Çin’in suç ortağı” olarak nitelendirmişti.

Trump açıklamasında ayrıca, üst düzey ekonomi danışmanlarından Peter Navarro’nun ocak ayında, COVID-19 salgını hakkındaki uyarı notunu görmezden geldiğini itiraf etti. ABD Başkanı, Navarro’nun notunda, COVID-19’un ABD’ye yayılmasının felaketle sonuçlanacağının belirtildiğini söyledi ancak açıklamasında yine Dünya Sağlık Örgütü’ne baskıda bulunmaya devam etti Trump, şu ifadeleri kullandı: “Çin’e seyahatleri durdurduğum zamandı. Kimse bunun (pandemi) yaşanacağını söylememişti. İlginçtir ki DSÖ (seyahatleri) durdurmamızdan yana değildi.”

Açıklamasının devamında, herhangi klinik çalışmada kanıtlanmış sonuçları olmamasına rağmen halk sağlığını riske atarak ve birçok uzman görüşünü görmezden gelerek yine sıtma ilacı Hidrosiklorokin kullanımını “ Kaybedecek neyiniz var?” diyerek teşvik eden Trump, “Bu haptan ölmezsiniz. Yan etkileri olabilir. Doktorlar bunu tavsiye etmeli. Ben doktor değilim. Sadece iyi sonuçlar aldığımızı söylüyorum. Denemek için harika bir şey olduğunu düşünüyorum” dedi. İlacın bilinen yan etkileri arasında, kalp kriziyle sonuçlanabilecek ritim bozuklukları başta olmak üzere ciddi kalp rahatsızlıkları yer almakta.

Trump’ın şimdiye kadar önerdiği ilaçlar Gilead Sciences adlı ilaç şirketinin geliştirdiği ve test aşamasında olan Remdesivir ve Fransız ilaç şirketi Sanofi’nin ürettiği sıtma ilacı Hidroksiklorokin olarak öne çıkıyor.

Daha önce Gilead Sciences adına 2011 ve 2017 yılları arasında lobi yapan Joe Grogan’ın bugün ABD’nin Koronavirüs Görev Gücü mensupları arasında yer aldığı belirtiliyor.

Hidroksiklorokinin kabul edilen bir tedavi haline gelmesi durumunda, bu ilaç şirketleri kâr edeceği gerçeğine ek olarak Trump’ın, hidroksiklorokinin piyasa adı olan Plaquenil’i üreten Fransız ilaç şirketi Sanofi’nin hissedarlarından biri olduğu da geçtiğimiz günlerde öne sürülmüştü.

Kaynak : The New York Times, Sputnik