ABD’de Boğaziçi Üniversitesi’ndeki direnişe destek için imza kampanyası başlatıldı

ABD’de Boğaziçi Üniversitesi’ndeki direnişe destek için bir imza kampanyası başlatıldı. 2 bini aşkın imzacı arasında, öğrenci sendikaları, kitle örgütleri, aydınlar akademisyenler ve öğrenciler bulunuyor

Açıklamada Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin kayyumun istifası ve üniversite bileşenlerinin demokratik bir seçimiyle rektör seçilmesi talepleri savunuluyor. İmzacılar arasında Judith Butler, Seyla Benhabib, Noam Chomsky, David Harvey, Nancy Fraser gibi dünyaca ünlü akademisyenler ve Barış Akademisyenleri de yer alıyor.

Açıklamanın Türkçe çevirisi şu şekilde:

BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİLERİ VE FAKÜLTE ÜYELERİNİN AKADEMİK ÖZGÜRLÜK VE ÖZERKLİK MÜCADELELERİNDE YANLARINDAYIZ
Türkiye’nin AKP hükümeti üniversitelerin ve sivil örgütlerin özerkliğini ve kişilerin haklarını ve özgürlüklerini baltalamaya devam ediyor. Yakın zamanda, Türk polisi, AKP hükümetinin İstanbul’daki Boğaziçi üniversitesinin üzerinde siyasi hakimiyet kurma çabasını barışçıl olarak protesto eden onlarca öğrenciye saldırdı ve gözaltına aldı.
1 Ocak 2021’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2016’da getirilmiş bir olağanüstü hal hükmünü kullanarak (KHK 676) iktidar partisinin sadık bir üyesi olan Profesör Melih Bulu’yu Boğaziçi Üniversitesine rektör olarak atadı. Bulu’nun Boğaziçi Üniversite’sinin bir üyesi olmaması, üniversite yönetmeliğinin resmi kurallarına ve uygulamalarına karşı geliyor.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Boğaziçi Üniversite’sini kontrolü altına almayı amaçlayan yüzsüz çabası geniş öğrenci ve fakülte protestolarını tetikledi. Hükümetin cevabı ise zalimce oldu. Erdoğan öğrencileri “terörist” olarak nitelerken, LGBTİ+ öğrenciler ise özel olarak tacize uğradı. Polis silahlar çekili bir şekilde evlere baskınlar düzenledi, protestocuları gözaltına alıp çıplak arama gerçekleştirdi, ve işkenceye tabii tuttu.
Aşağıda imzası bulunanlar olarak biz bu eylemleri kınıyor ve Boğaziçi öğrencileri ve fakültesi ile dayanışma içinde duruyoruz. Profesör Bulu’yu istifaya çağırıyor, ve Türk hükümetini de hala gözaltında bulunan öğrencileri bırakmaya, bütün davaları geri çekmeye ve akademik özgürlük ve üniversite özgürlüğüne saygı duymaya çağırıyoruz.

Açıklamanın tam metnini ve imza kampanyasının linkini aşağıda bulabilirsiniz.

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSc_m3StSsK4Zm8Rp54aBMey5fgrCnEfX6_cMV5knhIsjaTrBA/viewform?gxids=7628&link_id=3&can_id=706673e64c12a7cd04c14a94ec52d940&source=email-stand-in-solidarity-with-academics-and-students-in-turkey&email_referrer=email_1042712&email_subject=important-vaccine-information-and-other-gseu-news

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here