A101 işçisi doğum iznindeyken Kod-48 ile işten atıldı

Adana’da A101 işçisi doğum izni aldığı halde Kod 48’le işten atıldı. Mağaza Market-Sen tarafından yapılan açıklamada “Adana’da hukuksuzca işten atılan A101 işçisinin yanındayız. Atacağı tüm adımlarda birlikte olacağız.” denildi

Normalde 8 hafta doğum öncesinde, 8 hafta da doğum sonrasında olmak üzere hamile işçilerin toplam 16 hafta doğum izni hakkı bulunuyor. Buna rağmen işçinin hamileliğin 8. ayına kadar çalıştığı belirtildi. Doğum izni kullanalı 1 ay olmuşken hakları hiçe sayılıp, Kod 48 bahanesiyle işten atılan işçi hakları için mücadele edeceğini belirtti.

Kod 48, işçinin art arda iki işgünü veya bir ay içinde iki defa herhangi bir tatil gününden sonraki iş günü yahut bir ayda üç işgünü işine devam etmemesi halinde işten atılması demek.

Mağaza Market-Sen duruma yönelik yaptığı açıklamada şunları söyledi: 

Doğum izninde işten atılan A101 işçisinin yanındayız

Adana’da A101 işçisi doğum izni aldığı halde işten atıldı. Hamile olup çalışan kadınların yasalar gereği; 8 hafta doğum öncesinde, 8 hafta da doğum sonrasında toplamda 16 hafta doğum izni hakkı vardır. Adana’daki A101 işçisi hamileliğin 8. ayına kadar sabretti, karnı burnunda çalıştı ve en sonunda bu izin hakkını kullanmak istedi. Daha izne çıkalı 1 ay olmuşken Kod 48 gerekçe gösterilerek işten atıldı.

Kod 48 “işverenden izin almadan devamsızlık” anlamına geliyor. Mağaza müdürü işçinin iznini işletmeye bildirmedi. Durumu fark eden işçi kendisi bildirimde bulundu. Şirket merkezinden aldığı yanıt ise “yapacak bir şey yok” oldu. İşçi hakkı yiyen bu işletme, önüne çıkan her fırsatı değerlendiriyor. Doğum izninde 1 yılını doldurup kıdem tazminatı alacak işçinin, kıdem hakkına el koydular. İşçiyi işsiz bırakarak doğum sürecinde kazanacağı haklara el koydular.

A101 her türlü işgüzarlığı yaparak işçilerin haklarını ellerinden almaya çalışıyor. İşçileri kölece çalıştırmaya, ağalıkla yönetmeye, dilediği zaman kodlara başvurarak işten çıkarmaya çalışıyor. Ancak unuttukları bir şey var: A101 işçileri yalnız değil. Mağaza Market-Sen var.

Adana’da hukuksuzca işten atılan A101 işçisinin yanındayız. Atacağı tüm adımlarda birlikte olacağız.

Tüm market işçileri: Nerede hakkınız yeniyorsa asla sessiz kalmayın, bize ulaşın.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here