888. günde Cargill'e Unilever'den seslendiler: Emek sömürüsüne son verin!

Bursa’da faaliyet gösteren Amerikan şirketi Cargill’in sendikal nedenle işte attığı işçilerin mücadelelerinde 888 günü geride kaldı. Cargill’in müşterisi olan firmaların önünde eylem yaparak haklarını aramaya devam eden işçiler, dün de Unilever Gıda’nın önünden işverene seslendi

Cargill işvereninin tek derdinin sendikal örgütlenmeyi engellemek olduğunu belirten işçiler, şunları söyledi: “Çünkü sendika gelirse, dürüst çalışmak zorundasınız, adaletli olmak zorundasınız, yıllarca emeğini sömürdüğünüz işçinin refah payını yükseltmek zorundasınız. Çünkü sendika gelirse, insan gibi yönetmek zorundasınız. Hak ve özgürlüklerine sahip çıkan bir işçiyi asla istemiyorsunuz. Sırf bu yüzden 14 arkadaşımızı işten çıkartarak suç işlediniz. Tüm baskılarınıza ve engellemelerinize rağmen 888 gündür işten çıkartılan arkadaşlarımızla onurlu mücadelemize devam ediyoruz.”

‘İşçinin geleceğini birlikte inşa edelim’

Haklarını çiğnetmemek için her türlü mücadeleyi vereceklerini vurgulayan işçiler, Cargill’e şöyle seslendi: “Sizi bugünlere getiren üyelerimizin anayasal haklarına saygı gösterin ve üyelerimize baskı uygulamaktan vazgeçin. Vefakar Cargill işçisinin geleceğini beraber inşa edebilir, refah payını Cargill’in büyüklüğüne yakışır hale getirebiliriz. Bunun için geç kalınmış değildir.
“Eğer hukuk tanımaz baskıcı tutumunuza devam ederseniz, pandemi sebebiyle yavaşlatmak zorunda kaldığımız 888 gün boyunca bıkmadan usanmadan devam ettiğimiz bu mücadele daha güçlü ve etkili bir şekilde devam edecek. Bağlı bulunduğumuz Uluslararası Gıda İşçileri Federasyonu IUF’nin önderliğinde, artarak devam eden maddi ve manevi destekleri ile yurtdışında yine bağlı olduğumuz örgütler ve sendikamıza bağlı örgütlü yapımızın artan desteği ile de yurtiçinde yaptığınız tüm hukuksuzlukları daha güçlü bir şekilde anlatmaya devam edeceğiz.
“Bununla da yetinmeyip, 1 Ekim 2019 tarihi itibari ile İstanbul Ataşehir’de bulanan Cargill Genel Müdürlüğü önünde yaptığımız eylemi, sizin müşterileriniz olan ve sendikamızın örgütlü olduğu Pamir Gıda, Dr. Oetker, Coca Cola, Pepsi-Co, Eti, Mondelez ve Nestle gibi büyük işletmeler ile örgütlü olmadığımız diğer müşterilerinizin genel müdürlükleri önüne taşıyoruz. Bugün (dün) bu kapsamda Cargill’in müşterilerinden bir tanesi olan Unilever Gıda Genel Müdürlüğü önündeyiz.”

‘Sendika düşmanlığını bırakın’

Unilever Gıda’nın yöneticilerine seslenen işçiler, şöyle devam etti: “İşten çıkarılan arkadaşlarımızın alınteri, siz değerli müşterilerin katkılarıyla zenginleşen ve sürekli büyüyen Amerikan şirketi Cargill; artık sendika düşmanlığını bırakmalı, işten çıkarılan arkadaşlarımızı derhal geri almalıdır. Sizlerin desteği ile Amerikan şirketi Cargill’in emek sömürüsüne son verebilir, anayasal haklara saygı duyar hale getirebiliriz. Lütfen bize destek verin ve hukuk tanımaz Cargill şirketine baskı yapın. Şunu iyi bilmelisiniz ki; sendika isteyen Cargill işçisi Tekgıda-İş ile mücadelesinden asla vazgeçmeyecektir.
“İşçi hak ve özgürlükleri, patronların insafına, yerel yöneticilerin sorumsuzca aldığı kararlara teslim edilmeyecek kadar değerlidir ve biz bu değer uğruna her türlü kavgayı vermeye devam edeceğiz.”

Ne olmuştu?

Bursa ili Orhangazi ilçesi Göbeç Köyü mevkisinde kurulu Amerikan şirketi Cargill 20 yıla yakın zamandır faaliyet gösteriyor. Nişasta ve tatlandırıcı, yenilebilir bitkisel yağ, yem ve endüstriyel birçok ürünü üreten, kendi alanında bir dünya devi olan Cargill, ülkemizde büyümeye, yatırımlar yapmaya devam ederek ülkemiz sınırları içinde faaliyet gösteren birçok lokomotif şirketin müşterisi haline geldi.
Cargill’in işçileri, 2014 yılında Tekgıda-İş Sendikası’nda örgütlenmeye başladı. Engellere rağmen 2018 yılında örgütlenme tamamlandı ve Çalışma Bakanlığına yetki tespiti için başvuruda bulundu. Cargill işvereni ise sendikal örgütlenmeyi engellemek için yetki tespiti başvurusundan 1 ay sonra 14 işçiyi işten çıkardı.