81 yaşındaki hasta tutuklu Sıddık Güler için tahliye çağrısı

Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi, tek başına yaşamını sürdüremeyecek durumda olan ağır hasta tutuklu 81 yaşındaki Sıddık Güler’in acilen tahliye edilmesi çağrısı yaptı.

Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi, cezaevlerinde ağırlaşan hasta tutuklu durumuna dikkati çekmek amacıyla yaptıkları eylemin 333’üncü haftasında video mesaj yayınladı. İnisiyatif adına açıklamayı yapan İnsan Hakları Derneği (İHD) Merkez Yürütme Kurulu (MYK) Üyesi Nuray Çevirmen, 24 yıldır cezaevinde olan 81 yaşındaki Sıddık Güler’in durumuna dikkati çekti.

Nemli hava eziyeti

İltihaplı eklem romatizması olan Güler’in iki kez anjiyo olduğunu belirten Çevirmen, “İskenderun’un nemli havasından kaynaklı olarak bu rahatsızlığı daha de eziyet verici hal almaktadır. Güler’in aynı zamanda yüksek tansiyon hastalığı da bulunmaktadır. Hastalıkları nedeniyle tek başına cezaevinde hayatını idame ettiremeyecek durumu gelişti” dedi.

Tekerlekli sandalyeyle görüş

Güler’in birçok hastalığının tedavisi için tam teşekküllü hastanelerin değil cezaevi revirinde çözümlerle üretilmeye çalışıldığını aktaran Çevirmen, şöyle konuştu: “Ailesi ile en son 21 Ocak 2021’de yapmış olduğu telefon görüşmesinde; ‘Nefesinin çıkmadığını, durumunun çok kötü olduğunu, hastaneye götürülmediğini ve cezaevinde bulunan revire götürüldüğünü, ayrıca nefes darlığından dolayı geceleri uyuyamadığını da söyledi. Ailesi, telefonda görüşürken, sürekli öksürdüğünü, sürekli öksürükten dolayı konuşmakta zorlandığını da aktardı. Tam teşekküllü bir hastanede kalıcı olarak tedavisinin yapılması gerekirken, revirde tedavi edilmeye çalışması mevcut olan durumunun daha da kötüleşmesine, hastalıklarının ağırlaşmasına sebep olacağı aşikardır. Ailesiyle en son 2019 yılında yaptığı görüşe, görevliler tarafından tekerlekli sandalye ile getirildi ve yürüyecek bir durumda olmadığı da gözlendi.”

Tahliye talebi

Güler’in ilerleyen yaşı ve cezaevinde tek başına yaşamını devam ettiremeyecek durumda olduğunun altını çizen Çevirmen, “Yaşam hakkı kutsal ve temel bir haktır. Kronik rahatsızlığı olan Güler’in, acil olarak hastanede tedavisinin yapılması ve tahliye edilmesi gerekiyor” çağrısı yaptı.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here