60 yaşındaki işçinin gözünü kaybettiği saldırı Meclis gündemine taşındı

Antalya’nın Serik ilçesinde 60 yaşındaki bir işçinin işveren tarafından azmettirilip darp edilmesi HDP Antalya Milletvekili Kemal Bülbül tarafından Meclis gündemine taşındı.

Antalya’nın Serik ilçesinde mevsimlik işçi olarak çalışan Altın Erdoğan, balık istifi minibüsle işe gitmeye itiraz edip koronavirus tedbirlerini hatırlattığı için işverenin azmettirdiği kişiler tarafından saldırıya uğradı. Uğradığı saldırı sonucu bir gözünü kaybeden Erdoğan, suç duyurusunda bulundu.

Bülbül, Meclis gündemine taşıdı

HDP Milletvekili Kemal Bülbül, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrük Selçuk’un yanıtlaması istemiyle bir soru önergesi verdi.

Olayın hatırlatıldığı önergede şu ifadeler kullanıldı:

“Serik’te 6 yıldır geçimini nar toplayıcılığı ile sağlayan Altın Erdoğan’ın, tarım işçilerinin çavuş dedikleri kişi tarafından 28 Ekim günü çalışmak üzere bindikleri serviste 15 kişilik araçta 30 kişi olduğunu ve işçilerin maskesiz olarak yolculuk yaptıklarına dikkat çekerek maske kullanılması uyarısında bulunduğu öne sürüldü. Haberin ayrıntılarında uyarısı dikkate alınmayınca, servisin görüntülerini çekmek isteyen Erdoğan’a engel olunduğu, daha sonra araçtan inen Erdoğan’ın, çavuşun azmettirdiği işçiler tarafından darp edildiği beyan edilmektedir.

Erdoğan’ın avukatı Bilge Yılmaz ise, ilgililer hakkında Cumhuriyet Başsavcılığına şikâyette bulunulduğunu, söz konusu olayda aynı anda birden çok suçun işlendiğini, adeta bir çete tarafından müvekkilinin mağdur edildiğini, aynı zamanda müvekkilinin sigortasız çalıştırıldığını, olayın sosyal güvenlik hukuku ve iş kazası boyutunun da olduğunu belirterek, sorumlulardan yargı önünde hesap sorulmasını talep edeceğini beyan etmektedir.”

‘Bakanlığınız davaya müdahil olacak mı?’

Bülbül, Bakan Selçuk’un yanıtlaması istemiyle şu soruları yönlendirdi:

“- Bakanlığınızın gördüğü şiddet karşısında görme becerisini yitiren 60 yaşındaki tarım işçisinin yaşadığı bu haksızlıktan haberdar mıdır? Eğer haberdar ise herhangi bir soruşturma başlatmış mıdır?

– Tarım işçisinin kendisine şiddet uygulayanlar hakkında açacağı 2020/79854 soruşturma numaralı davaya kadına karşı şiddetin önlenmesi ile ilgili olarak Bakanlığınız müdahil olacak mıdır?

– Bakanlığınız iş barışını tehdit eden bu tür şiddet eylemlerinin engellenebilmesi için ne tür önleyici girişimlerde bulunmaktadır?”

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here