5 Haziran Katliamı’nda yaşamını yitirenler anıldı

HDP’nin 5 Haziran 2015’te Diyarbakır’da düzenlediği mitinge yönelik IŞİD tarafından gerçekleştirilen bombalı saldırıda hayatını kaybedenler anıldı.
Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) 5 Haziran 2015 tarihinde Diyarbakır İstasyon Meydanı’nda düzenlediği mitinge yönelik bombalı saldırıda beş kişi yaşamını yitirmiş, onlarca kişi de yaralanmıştı.
HDP Diyarbakır İl Örgütü, katliamın beşinci yıl dönümünde patlamanın yaşandığı elektrik trafosunun önünde anma etkinliği gerçekleştirdi.
Anmaya, patlamada hayatını kaybedenlerin aileleri, HDP milletvekilleri, HDP Gençlik Meclisi üyeleri, MEBYA-DER, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Özgür Kadın Hareketi (TJA) TJA, HDP il ve İlçe örgütleri, Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD),  Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) ve çok sayıda yurttaş katıldı.
Meydana gelen patlamada iki bacağını kaybeden sinemacı Lisa Çalan, sağlık sorunları nedeniyle katılamadı.
Anmada ilk olarak konuşan HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Zeyat Ceylan, yaşamını yitirenlerin anısı ününde saygıyla eğildiklerini belirterek, yarım bırakılan hayallerin gerçekleştireceklerini söyledi.
Diğer Eşbaşkan Hülya Alökmen Uyanık da patlamanın üzerinden beş yıl geçmesine rağmen acıların halen taze olduğunu belirterek, “Korkmuyoruz. O gün yüz binler nasıl geri adım atmadıysa bizde geri adım atmayacağız” dedi.
Ardından konuşan HDP Diyarbakır Milletvekilli Hışyar Özsoy, patlamadan bu yana insanların öldürülmeye devam ettiğini belirterek, sadece öldürmekle kalınmayıp saldırıların mezarlıkların tahrip edilmesine kadar sürdüğüne dikkat çekti.
Hpd Milletvekilleri Leyla Güven ve Musa Farisoğulları tutuklanmasına da değinen Özsoy,  “Halkın iradesine saldırıyorlar. 3’üncü darbeyi de dün gerçekleştirdiler. Tüm saldırılara karşın hiçbir yere gitmiyoruz, buradayız. Siz gideceksiniz siz. Daha öncede saldırdılar. Hiç bir zaman geri adım atmadık.  Yaptıkları her vahşete bir cevabımız var. Direnişin katmerlisini göstermek boynumuzun borcudur” diye konuştu.
Yapılan konuşmaların ardından patlamanın olduğu yere karanfiller bırakıldı.
Ne olmuştu?