22 kadın vekilden bakana: Vicdan mı İstanbul Sözleşmesi mi?

HDP kadın milletvekilleri,  Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’a “Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı ve bir kadın olarak siz şiddete uğradığınızda kendinizi ne ile savunacaksınız?” diye sordu.

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) 22 kadın milletvekili, Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesine ilişkin Meclis’e soru önergesi verdi. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un yanıtlaması istemiyle verilen ortak önergede, “Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı ve bir kadın olarak siz şiddete uğradığınızda kendinizi ne ile savunacaksınız? diye soruldu.

Bakan Selçuk’a yöneltilen soruda, “Vicdan” ve “İstanbul Sözleşmesi” seçeneklerini de sunan HDP’li kadınlar, önergenin gerekçesinde ise, “Türkiye’de her gün en az 3 kadın katledilirken, kadınların evde, işyerlerinde, kamusal alanda her türlü erkek şiddetine, mobinge, emek sömürüsüne ve ayrımcılığa maruz kalması, adliye koridorlarında ‘erkek yargı’ anlayışı ile karşı karşıya kalıp savunmasız bırakılması, sözleşmeden geri çekilmesine dönük verilen tepkileri haklı kılmaktadır. Yine bizzat Cumhurbaşkanı tarafından hâkimlere; kadına yönelik şiddet davalarında ‘kanuna göre değil vicdanınıza göre karar verin’ talimatları verilerek kadınlar yasal güvenceden mahrum bırakılmak istenirken, İstanbul Sözleşmesi’nden geri çekilme kararına yönelik tepkilerin yerinde olduğunu göstermektedir” dedi.

2 seçenekli tek soru 

HDP’li 22 kadın milletvekilinin sorduğu tek soru şöyle:

“*Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı, bir kadın olarak siz şiddete uğradığınızda kendinizi ne ile savunacaksınız?

a ) Vicdan

  1. b)İstanbul Sözleşmesi”

Soru önergesi veren milletvekillerinin isimleri şöyle: Meral Danış Beştaş, Ayşe Acar Başaran, Ayşe Sürücü, Dersim Dağ, Dilan Dirayet Taşdemir, Dilşat Canbaz Kaya, Ebru Günay, Fatma Kurtulan, Feleknas Uca, Filiz Kerestecioğlu, Gülistan Kılıç Koçyiğit, Hüda Kaya, Muazzez Orhan, Nuran İmir, Oya Ersoy, Pero Dündar, Remziye Tosun, Semra Güzel, Serpil Kemalbay, Şevin Coşkun, Tülay Hatimoğulları, Züleyha Gülüm.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here