21 Aralık haftası: Gazetecilik ve ifade özgürlüğü davaları

Bu hafta yine birçok gazetecilik ve ifade özgürlüğü duruşması görülecek. İşte haftanın duruşma takvimi:

22 Aralık Salı

 • Etkin Haber Ajansı (ETHA) editörü Semiha Şahin ile muhabir Pınar Gayıp’ın “terör örgütü üyeliği” ve “terör örgütü propagandası yapmak” suçlamalarıyla yargılandığı davanın onuncu duruşması İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesinde görülecek. Şahin ve Gayıp, 14 aylık tutukluluğun ardından 13 Haziran 2019 tarihinde görülen duruşmada adli kontrol ve ev hapsi şartı ile tahliye edilmişti. Gazeteciler hakkında uygulanan ev hapsi tedbiri ise 11 Aralık 2019 tarihinde kaldırılmıştı.
 • Gazeteci Pelin Ünker ile dönemin Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Erinç’e Cumhuriyet gazetesinde yayımlanan ve Berat ile Serhat Albayrak’ın Malta’daki off-shore hesaplarına da değinen “Paradise Papers” yazı dizisi hakkında Çalık Holding’in açtığı tazminat davasının görülmesine İstanbul 21. Asliye Hukuk Mahkemesinde devam edilecek.
 • KHK ile kapatılan Dicle Haber Ajansı (DİHA) muhabiri Mazlum Dolan’ın “örgüt üyeliği” suçlamasıyla yargılandığı davanın dördüncü duruşması bu hafta Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesinde görülecek. Gazeteci Mazlum Dolan, haber takibi için gittiği Diyarbakır’ın Sur ilçesinde ilan edilen sokağa çıkma  yasağı nedeniyle 79 gün bir evde mahsur kalmış,  daha sonra gözaltına alınmıştı. 23  Şubat 2016 tarihinde tutuklanan Dolan hakkında “örgüt üyeliği” suçlamasıyla iddianame hazırlanmıştı. Dolan, 16 Mayıs 2017 tarihinde görülen ikinci duruşmada 15 aylık tutukluluğun ardından tahliye edilmişti. 2019 yılında ise Dolan’ın dosyası, 40 sanıklı ana davadan ayrılmıştı.
 • Adıyaman’da yayın yapan Gerger Fırat gazetesi Haber Müdürü Özgür Boğatekin hakkında 2017 yılında yaptığı Facebook paylaşımları gerekçe gösterilerek “terörle mücadelede görev almış kişileri hedef göstermek” ve “örgüt propagandası” suçlamalarıyla açılan davanın ikinci duruşması Adıyaman 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülecek. Boğatekin, Tunceli Pülümür Karayolu üzerindeki bir kontrol noktasında görevli Jandarma Başçavuş S.Ç’nin, HDP Tunceli Milletvekili Alican Önlü ile yaşadığı tartışmanın videosunu Haziran 2017’de Facebook’ta paylaştığı için hâkim karşısına çıkacak.

23 Aralık Çarşamba

 • Cumhuriyet gazetesi eski Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar’ın Milli İstihbarat Teşkilatı’na (MİT) ait tırların Suriye’ye silah taşıdığına ilişkin yapılan haberler nedeniyle “gizli kalması gereken bilgileri casusluk maksadıyla temin etme” ve “terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım” yargılandığı davanın 13. duruşması İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesinde görülecek. Savcı bir önceki celse Dündar için “devletin güvenliğine ilişkin bilgileri siyasi veya askeri casusluk maksadıyla temin etmek” (TCK 328) ve “örgüte üye olmamakla birlikte örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek” (TCK 220/7) suçlamalarından toplam 35 yıla kadar ceza istemişti.
 • Eski Dicle Haber Ajansı (DİHA) muhabiri Mehmet Sait Değer’in “örgüt propagandası” suçlamasıyla yargılandığı davanın altıncı duruşması Batman 3. Ağır Ceza Mahkemesinde görülecek.

24 Aralık Perşembe

 • Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile 30 Ekim 2016 tarihinde kapatılan Özgür Gündem gazetesi yöneticileri ve çalışanları Zana Bilir Kaya, İnan Kızılkaya, Kemal Sancılı ve Eren Keskin’in “devletin birliğini ve bütünlüğünü bozmak,” “suç işleme amacıyla örgüt kurmak,” ve “örgüt propagandası” suçlamalarıyla yargılanmasına İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesinde devam edilecek. “Özgür Gündem ana dava” olarak da isimlendirilen davanın 14 Şubat 2020 tarihinde görülen 16. duruşmasında Necmiye Alpay, Aslı Erdoğan ve Bilge Aykut beraat etmişti. Ayrılan dosya üzerinden dört kişinin yargılanmasına devam edilen davanın ilk duruşması bu hafta görülüyor.
 • Özgür Gündem gazetesi ile dayanışmak için başlatılan nöbetçi genel yayın yönetmenliği kampanyasına katılan gazeteci Can Dündar ve gazetenin Yazı İşleri Müdürü İnan Kızılkaya hakkında “terör örgütlerinin yayınlarını basmak veya yayınlamak” suçlamasıyla açılan davanın 13. duruşması İstanbul 22. Ağır Ceza Mahkemesinde görülecek.
 • Özgür Gazeteciler İnisiyatifi sözcüsü Hakkı Boltan’ın 2016’da Cizre’de ilan edilen sokağa çıkma yasakları döneminde bir binanın bodrum katında mahsur kalan Azadiya Welat gazetesi Yazı İşleri Müdürü Rohat Aktaş’a dair yaptığı bir basın açıklaması gerekçe gösterilerek “cumhurbaşkanına hakaret” suçlamasıyla yargılandığı davanın görülmesine Diyarbakır 12. Asliye Ceza Mahkemesinde devam edilecek.
 • İnsan Hakları Derneği (İHD) Eş Genel Başkanı ve hak savunucusu Eren Keskin hakkında 5 yıl önceki sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla açılan davanın ikinci duruşması İstanbul 36. Ağır Ceza Mahkemesinde görülecek.
 • Eylül 2015’te Diyarbakır’da gözaltına alınan ve ardından sınır dışı edilen Vice News muhabirleri Philip John Pendlebury hakkında “örgüte bilerek isteyerek yardımda bulunmak suretiyle üye olmak” ve Philip Gingell Hanrahan hakkında “Terörizmin Finansmanının Önlenmesi Hakkındaki Kanun’a muhalefet,” “örgüt propagandası yapmak,” “örgüte bilerek isteyerek yardımda bulunmak suretiyle üye olmak” suçlamalarıyla açılan davanın görülmesine Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesinde devam edilecek.
 • Kürtçe yayın yapan Xwebun gazetesi yazarı, Kürtçe dilbilimci ve çeşitli kanallarda televizyon programı sunan gazeteci Mehmet Şahin hakkında DTK kapsamında  yürüttüğü faaliyetler gerekçe gösterilerek “örgüt kurmak ve yönetmek” iddiasıyla 22,5 yıla kadar hapis istemiyle açılan davanın görülmesine Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesinde devam edilecek.  Yazar Şahin, 2009 yılından beri çeşitli televizyon televizyonlarda Zazaca dilinde program yapıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here