2 yıldır alacakları ödenmeyen Kayı İnşaat İşçileri: İnşaatta arkadaşımız öldü, bizim paramız sende kalsın onun çocuklarına ver bari dedik, onu bile vermedi

Cezayir’deki Bechar Askeri Hastane, Cite Financiere, Oran Askeri Konaklama ve Ouargla Askeri Hastane şantiyelerinde çalışan işçilerin bir yıllık maaşlarını iki yıldır ödemiyor. 

İşçiler 28 Aralık 2019’da alacaklarının ödenmesi için Cezayir’de grev yapmış, Ceyazir Türk Konsolosluğu ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu devreye girerek işçilere alacaklarının ödeneceğini söylemişti.

2017 yılından bu yana her sene en büyük 250 uluslararası müteahhit listesine giren Kayı İnşaat’la işçiler arasında imzalanan arabuluculuk sözleşmesinde son tarih 2020 Mart ayıydı ancak Kayı İnşaat sahibi Coşkun Yılmaz “param yok” diyerek işçilerin alacaklarını yine yatırmadı.

Niğde, Elazığ, Adana, Kayseri, Batman, Hatay gibi birçok ilden bir araya gelerek İstanbul’da Kayı İnşaat genel merkezi önünde bir araya gelen işçiler eyleme geçerek “Alacağımızı almaya geldik” dedi.

“İskeleden düşüp ölen arkadaşımızın parasını vermediler”

Eylem öncesi yaptığımız röportajlarda ve eylemde konuşan işçiler, kiminin 6 aylık, kiminin 8 aylık, kiminin 1 yıllık alacaklarının ödenmediğini belirtirken bir işçi “ben yanımda başka bir arkadaşımı daha götürdüm. Arkadaşım orada iskeleden düşerek öldü. 7 çocuğu vardı, gerekirse benim paramı vermeyin ama onun parasını verin dedim, vermediler. Arkadaşımın çocuğu bana bir gece mesaj attı “rahat uyuyor musun?” diye ben de aldım o mesajı Coşkun Yılmaz’a attım, fakat hala paralarını göndermedi.” dedi.

“Kayı İnşaat’ı Marmara Park Avm’den tanıyoruz”

İnşaat Emekçileri Sendikası Sözcüsü Can Ersoy da “Başka başka memleketten insanlar bunlar, Cezayir’de gurbetteler, ülkeye dönünce toplanamazlar denilen bu insanlar bugün burada toplandı. Bu Kayı inşaatın bu ilk vakası değil. Daha önce yine Cezayir’de 7000 işçinin parasını geciktirdiğini, Kazakistan’daki projelerinde yine işçilere ödeme yapmadığını biliyoruz. Ayrıca biz onları Esenyurt’ta 11 işçinin yanarak yaşamını yitirdiği Marmara Park Avm’den de biliyoruz. Son olarak şimdi de Cezayir’deki toplam 3 şantiyeden 250 işçinin alacaklarını ödemedi. İşçiler birlik olursa kazanacaklar. Hakkımızı alacağız.” dedi.

Eylem sonrası Kayı İnşaat İşçileri İnşaat Sen Koordinasyonu olarak, Kayı İnşaat yetkilileri ile görüşme gerçekleştiren işçiler, perşembe günü Coşkun Yılmaz ile görüşme yapılana kadar eylemlerinin süreceğini belirterek “Yarın 11:00’de yine buradayız.” dediler.

İnşaat Sen’e üye Kayı İnşaat İşçileri’nin eylemini ve eylemde yapılan röportajları buradan izleyebilirsiniz.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here