19 Aralık Katliamı’nda yaşamını yitirenler anıldı

Cezaevlerinde yapılan 19 Aralık Katliamı’nın yıl dönümüne ilişkin açıklama yapan siyasi parti ve insan hakları örgütleri, yaşamını yitirenleri anarken, faillerin yargılanmadığına dikkati çekti
İnsan Hakları Derneği (İHD) Merkezi Hapishaneler Komisyonu ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu ve İHD İskenderun Şubesi, 17 Aralık Katliamı’nın 20’nci yıl dönümüne ilişkin yazılı açıklama yaparak, katliamı kınadı.
İHD Merkezi Hapishaneler Komisyonu, “Hayata Dönüş Operasyonu” adı verilen 19 Aralık 2000 tarihinde 20 ayrı hapishaneye eş zamanlı yapılan operasyonlar sonucu yaşanan katliamın yıl dönümüne ilişkin yazılı açıklama yayımladı.
Katliamın üzerinden 20 yıl geçmesine rağmen sorumluların yargılanmadığı hatırlatılan açıklamada, “Devletin, yaşam hakkının korunması noktasında tedbirleri alma ve hakları ihlal etmekten kaçınma yükümlülüğü vardır. Ancak devlet pratiğinde bu iki yükümlülük yerine getirilmemekte; yaşam hakkı ihlal edilmektedir” diye belirtildi.
‘Hak ihlalleri hapisanelerde çok’
İHD’nin, 17-26- Kasım 2002 yılındaki Olağan Genel Kurulu’nda 19 Aralık gününü “Cezaevlerinde İnsan Hakları İçin Mücadele ve Dayanışma Günü” olarak ilan ettiği belirtilen açıklamada şunlara yer verildi “Hapishaneler, hak ihlallerinin en fazla yaşandığı kapalı mekanlardır. Mahpuslar bu kapalı mekanlarda sürekli olarak yeniden üretilen şiddet ve hak ihlalleri ile birlikte yaşamak zorunda bırakılmaktadırlar. Sağlığa erişim haklarının engellenmesi, insanlık onuruna aykırı olarak tek kişilik ring araçlarında kelepçeli olarak uzun saatler ve günler süren sevkler, çıplak arama, ayakta sayım, fiziksel ve psikolojik işkence, mahpusların başka mahpuslarca şiddet görmesine göz yumulması, ailelerinden çok uzakta yıllarca kalan mahpusların imkanlar olmasına rağmen ailelerine yakın hapishanelere sevk taleplerinin kabul edilmemesi, sosyal hakların ortadan kaldırılması, iletişim, bilgi edinme ve kültürel hakların yok sayılması ve daha yüzlerce hak ihlali sayılabilir.
‘Failler yargılansın’
19 Aralık Katliamı’nın yaşanmasında sorumluluğu olan failler yargılanmalı ve zamanaşımı usulü ile uygulanan cezasızlık politikalarına son verilmelidir.”
Ankara
HDP Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu, 19 Aralık Katliamı’nın 20’inci yıl dönemine ilişkin yazılı açıklama yayımladı. Eş Genel Başkan Yardımcısı Ümit Dede imzasıyla yayımlanan açıklamada, katliamın sorumlularının cezalandırılmadığı ifade edildi.
Operasyona “Hayata Dönüş” adı verildiği belirtilen açıklamada, “Mevcut sistemin gerçeği ters yüzme etme, yalanı hakikat gibi pazarlama politikasının yansımasıdır. 19 Aralık katliamı bu ülkenin tarihindeki en büyük utançlarından biri olarak tarihteki yerini almıştı” diye belirtildi.
‘Sorumlular hakkında işlem yapılmadı’
Açıklamanın devamında şunlar yer aldı: “Operasyon emrini verenler, kimyasal gazları kullananlar ve bu insanlık dışı katliamı gerçekleştirenler cezalandırılmamış, emir eri durumundaki 39 jandarma erinin yargılandığı göstermelik bir davayla gerçeklerin üstü örtülmüştür. MGK tarafından alınan bir kararla başlatıldığı açığa çıkan ‘Hayata Dönüş Operasyonunun’ sorumluları olan ve emri veren dönemin Adalet ve İçişleri Bakanları, Jandarma Genel Komutanı, Bölge ve İl Jandarma Komutanları, Başsavcı ve hapishaneden sorumlu savcılar, Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürü ve diğer sorumlular hakkında işlem yapılmamıştır.
İşkence ve insanlık dışı kötü muameleler giderek artmakta, hapishanelerde ölümler yaşanmaktadır. Yeni 19 Aralıkların yaşanmaması için siyasi iktidar ve tüm yetkililer, yaşananlardan ders çıkarmalı; hapishanelerde insan onurunu zedeleyen yaklaşımlar bir an önce son bulmalıdır.”
Hatay
İHD İskenderun Şubesi Başkanı Coşkun Selçuk, “Hayata Dönüş Katliamı”na ilişkin yazılı açıklama yaptı. “Katliamın faillerini yargılayın, cezasızlığa son verin” diye çağrı yapılan açıklamada, “Bu operasyona ‘Hayata Dönüş’ adı verilmişti. İnsan yaşamının önceliğinin gözetilmediği bu katliama dair aradan geçen 20 yıllık süre zarfında sorumlular yargılanmamış, failler cezasızlık politikası çerçevesinde korunmaya devam edilmektedir” ifadelerine yer verildi.
İnsan hakları savunucuları olarak yaşanan katliamların peşini bırakmayacağımızı ve yaşanan tüm hak ihlallerine karşı mücadelemizi sürdüreceğimizi bir kez daha kamuoyunun bilgisine sunuyoruz.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here