130 günlük direniş zaferle sonuçlandı

DİSK’e bağlı Birleşik Metal İş Sendikası Gebze 2 No’lu Şube’ye üye olmalarının ardından işten atılmaları üzerine direnişe başlayan işçilerin 130 gün süren direnişlerinin ardından tüm talepleri karşılandı

Gebze’de bulunan Özer Elektrik’te çalışan işçiler, DİSK’e bağlı Birleşik Metal İş Sendikası Gebze 2 No’lu Şube’ye üye olmalarının ardından işten atılmaları üzerine direnişe başlamıştı. İşçilerin 130 gün süren direnişlerinin ardından tüm talepleri karşılandı.

Evrensel Gazetesi’nde yer alan habere göre, Birleşik Metal-İş Gebze 2 No’lu Şube Sekreteri Engin Kulu, Cuma günü işveren avukatı ve sendikalarının avukatı arasında bir protokol imzalandığının bilgisini paylaşarak, işçilerin tüm alacakları aldığını kaydetti. İşçilerin işten atılmasına neden olan 25/2 maddesinin de kaldırıldığını belirten Kulu, “İşe geri dönmek isteyenlerin önündeki engellerde kaldırıldı. Bu karar işçilerin onayıyla alındı” dedi.

Süreklilik ve kararlılık kazandırdı

İşçilerin verdiği direnişin bir örnek olduğunu vurgulayan Kulu, “130 gün süren direniş bu kazanımda etkili oldu. İşçilerin dört koldan kuşatıldığı bir süreçte direniş ve kazanım canlılık kattı. İşçiler bu süreçte çeşitli baskılarla karşılaşmalarına rağmen direnmeye devam etti ve bunun sonucunda kazandı” diyen konuştu. Kulu, şu an kesinleşmiş yetkiyi beklediklerini aktardı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here