Ziya Selçuk: Okullarda yüz yüze eğitime 21 Eylül’de geçilecek

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, korona virüsü salgını önlemleri kapsamında okulların 31 Ağustos’ta uzaktan eğitime başlayacağını açıkladı. Selçuk, “21 Eylül’de Bilim Kurulu tarafından tavsiye edilen sınıflarda, aşamalı ve seyreltilmiş şekilde yüz yüze eğitime başlanacak” dedi.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, okulların açılmasıyla ilgili olarak “31 Ağustos’ta okulları uzaktan eğitimle açıyoruz, yüz yüze eğitime 21 Eylül’de geçilecek” dedi.

Selçuk düzenlediği basın toplantısında şunları kaydetti:

– 2020-2021 eğitim öğretim yılına nasıl başlayacağımıza ilişkin kararlarımızı olgunlaştırdık. Aşamalı ve seyreltilmiş bir modelle eğitim öğretim yılına başlıyoruz. Buna göre 31 Ağustos’ta okulları uzaktan eğitimle açıyoruz.

– Okulun ilk haftasında bir hafta boyunca özel bir uyum programı uygulayacağız.

– 2000 denetmenimiz şu anda sahada ve okullardalar her bir okulumuzun standardını gözden geçiriyorlar.

– 21 Eylül’de Bilim Kurulu tarafından tavsiye edilen sınıflarda, aşamalı ve seyreltilmiş şekilde yüz yüze eğitime başlanacak

– Dileyen özel okullar 17 Ağustos itibarıyla uzaktan eğitim araçlarıyla eğitim faaliyetlerine başlayabilecek.

– (Covid-19 tedbirleriyle başlayacak yeni eğitim-öğretim yılı) Bakanlık olarak tüm süreç boyunca sahada ve okullarımızda olacağız.

– Toplumun her bir bireyini salgınla mücadele kapsamında sorumluluk almaya davet ediyorum.

– Sınava giren öğrencilerimizle ilgili müfredat içeriği ve onlara yönelik yapılacak destek çalışmalarında planlamalar yapılıyor.

– (Yüz yüze eğitim) Hangi yaş gruplarında öncelikli olarak başlayacağı hususunu bilim insanlarının tavsiyeleri doğrultusunda belirleyeceğiz.

– Seyreltilme sonucunda oluşabilecek açık, uzaktan eğitimle, canlı dersler, EBA TV vasıtasıyla giderilecek.